Je skúsenosť púštnych otcov relevantná pre dnešného človeka? Ako sa dá liečiť nestálosť srdca? Aký je rozdiel medzi túžbou a rojčením?
Vstup: 5€/3€ (študent) Na ťažké otázky o živote v priebehu dejín sa snažili odpovedať mnohí. Štěpána Smolena zablúdil do dialógu až s púštnymi otcami, ktorí verili, že nechať sa len tak unášať prúdom, pasívne prijímať názory a hodnoty spoločnosti je duchovnou pohromou. Na púšť neodišli preto, aby sa utiahli do samoty a z pohŕdania ľuďmi, ktorí sa nechali zahltiť pôžitkami, výdobytkami čias či mocou, ale pre ich záchranu. V samote a cez samotu od ľudí neodchádzali, ale neskôr súcitnou službou sa k nim stále viac približovali. Ako teda dnes liečiť nestálosť srdca? A čo je to vlastne za „chorobu“?
Štěpán Smolen

Štěpán Smolen

Štěpán Smolen je český kňaz, spisovateľ a prekladateľ. Na Univerzite Karlovej vyštudoval filozofiu, religionistiku a teológiu a neskôr vstúpil do kňazského seminára. Minulý rok mu vyšla úspešná kniha Buď, kde jsi. V humornom, fantazijnom príbehu hľadá stálosť v nestálej dobe: Študent teológie sa stretáva na Sahare s púštnym otcom a vlastným vnútrom, s ktorými prichádza do dialógu.