Sú len developeri tí zlí? Nahrádza občiansky aktivizmus nefungujúcu verejnú správu? Môže nám byť Praha inšpiráciou?
Diskutovať o výstavbe v Bratislave je možné rôznymi spôsobmi. My by sme v tento večer radi hľadali konštruktívne riešenie, nielen konštatovali súčasný stav a hľadali vinníkov. Praha si prešla podobným vývojom s podobnými symptómami a zdá sa, že našla model- Inštitút plánovania a rozvoja hl. mesta Prahy(IPR Praha), ako meniť tvár mesta k spokojnosti všetkých a vo vzájomnom dialógu. Budeme sa spoločne aj s našim hosťom z IPR Praha zamýšľať ako ich skúsenosti a ich riešenia aplikovať v súčasnej zložitej situácii v Bratislave. V Prahe sa podarilo odborný občiansky aktivizmus integrovať do celého procesu ako rešpektovaného partnera. V našej diskusii dostane priestor aj táto téma, prispôsobili sme tomu aj výber našich hostí. Odborník z miestnej samosprávy aj metla na developerov, odborný občiansky aktivista dlhé roky zveľaďujúci verejný priestor a developer čo sa svojimi projektmi v našom meste snaží zmeniť negatívne vnímanie tohto biznisu, to je triumvirát dnešného večera podporený našim hosťom z Prahy. Samozrejme každý z nich zastupuje iný záujem v procese výstavby. Spája ich však dlhoročná skúsenosť z tejto oblasti, pozitívne renomé v odbornej verejnosti a predovšetkým niečo, čo sa u nás v Bratislave nenosí, hľadať dobré riešenia pre všetkých. Bude to diskusia pre fajnšmekrov, očakávame aj hojnú účasť odbornej verejnosti. Ten komu leží meniaca sa Bratislava na srdci, nemal by tu chýbať.
Vladimír Fialka

Vladimír Fialka

Architekt Vladimír Fialka (*1985) diplomoval na FA ČVUT v Prahe. V rokoch 2010 - 2013 spolupracoval s berlínskou kanceláriou Heide & von Beckerath. Medzi oceňované projekty patria berlínské bytové domy Ritterstrasse 50 a Flottwellstrasse 2. Od roku 2013 pracuje v mestskej príspevkovej organizácii Institut plánování a rozvoje hl. m. Prahy. Je zástupcom vedúcej Kanceláře veřejného prostoru Pavly Melkovej. Spoločne s kolegami rozvíja verejný priestor všetkými dostupnými i nedostupnými cestami. Medzi významné projekty kancelárie patri Manuál tvorby veřejných prostranství hl. m. Prahy, Koncepce pražských břehů či premena verejného priestoru pražskej triedy Vinohradská.
Radek Pšenička

Radek Pšenička

Radek Pšenička bol predsedom poroty v ostro sledovanej urbanisticko-architektonickej súťaži Cvernovka (bývalý areál cvernovky), ktorého výstavbu bude realizovať YIT Slovakia, a.s. Od roku 2013 pôsobí ako riaditeľ developmentu YIT Slovakia, a.s., predtým v rokoch v rokoch 2002 až 2013 pôsobil v spoločnosti Skanska, a.s. v rôznych riadiacich pozíciách a ako člen predstavenstva. Viacero developerských projektov spoločnosti YIT Slovakia,a.s. získalo v posledných rokoch ocenenia odbornej verejnosti, ich projekty Tarjanne Dúbravka resp. Byty Villinki v rokoch 2013 a 2014 získali ocenenie CIJ Awards (najprestížnejšie ocenenie realitného trhu na Slovensku s najdlhšou tradíciou) ako najlepšie rezidenčné projekty. V rokoch 2014, 2015 bol YIT Slovakia ocenený ako developer roka najprestížnejším slovenským ocenením ASB Gala (spojené hlasovanie širokej odbornej komisie a verejnosti) v oblasti architektúry a stavebníctva.
Matúš Vallo

Matúš Vallo

Matúš Vallo je Bratislavčan, architekt a spolumajiteľ ateliéru Vallo Sadovsky. Spoluzakladal aj občianskeho združenia My sme mesto, ktoré sa zameriava na súčasný verejný priestor. Stojí za iniciatívou Mestské zásahy, ktorá za posledných 10 rokov vytvorila viac ako 900 projektov na vylepšenie verejných priestorov v 20 slovenských a českých mestách. Je členom správnej rady a zakladateľom o. z. Aliancia Stará Tržnica. V rámci Fulbrightovho štipendia absolvoval v rokoch 2010 - 2011 výskumný pobyt na Columbia University v New Yorku. Niekoľko rokov študoval v Ríme a pracoval aj pre architektonicky ateliér v Londýne. Matúš Vallo je spoluautorom knihy Plán Bratislava - Návod na lepšie mesto, na ktorom dva roky pracoval so 76 odborníkmi a odborníčkami z rôznych oblastí.
Michal Drotován

Michal Drotován

Michal Drotován je poslancom Rače. Známy je aj ako občiansky aktivista. Postavil sa proti výstavbe obytnej a multifunkčnej zóny Račany Rosso, petíciou bojoval aj proti zastavaniu Železnej studničky a okolia Vydrice. Ako bloger riešil kauzy v oblasti ochrany životného prostredia, lepšej dopravy a zachovania oddychových miest pre ľudí. Aktívne vystupuje proti nelegálnym hausbótom, arogancii developerov či za záchranu lesoparku. Postupne sa posunul od aktivistu, uspešného blogera (aj 40 000 prečítaní) na odborníka v miestnej samospráve. V súčasnosti je vedúci oddelenia dopravy a životného prostredia Karlova Ves, v jeho time pracuje napr. aj Táňa Kratochvílová, kandidátka na primátorku Bratislavy v minulom obodobí. Bol nominovaný na Novinársku cenu 2012. Nedávno ohlásil kandidatúru do volieb za poslanca Bratislavského samosprávneho kraja. www.drotovan.sk