Gender teória, únik vírusu z Wuchanského laboratória, očkovanie, Soroš, Putin – to sú iba niektoré z tém, pri ktorých vo verejnej debate narážame na hoax. Zdá sa však, že porozumenie hoaxov sa líši naprieč konzervatívno-liberálnym svetom. Až to niekedy vyzerá tak, že to, čo je pre liberálny svet hoax či fake news je v konzervatívnom svete fakt a naopak, čo konzervatívci považujú za neoverený predsudok, to je pre liberálov dôležitou súčasťou reality.

dag-danis-e1620383501210.png

Dag Daniš

Známy slovenský konzervatívny komentátor. Po vyštudovaní Fakulty humanistiky Trnavskej univerzity dva roky prednášal antickú filozofiu. Svoju kariéru novinára začínal v Národnej obrode. Počas svojho života prispieval svojimi textami do Konzervatívneho výberu, denníku Pravda, Hospodárskych novín a publikoval aj v redakcii Aktuality.sk. Momentálne pôsobí v Konzervatívnom denníku Postoj.

Vladimír šnídl.jpg

Vladimír Šnídl

Slovenský novinár, ktorý svoju prácu zameriava na čoraz častejšie šírenie hoaxov na sociálnych sieťach. Je absolventom politológie na Univerzite Karlovej v Prahe. Istý čas pôsobil v Českej republike, konkrétne v Hospodářských novinách a v týždenníku Ekonom. Po návrate na Slovensko pracoval v redakcii denníka SME, ale po odkúpení podielu vlastníctva denníka finančnou skupinou Penta odišiel. Odvtedy pôsobí ako redaktor pre Denník N. (ZDROJ FOTO: Denník N)

iva-mrvova.jpg

Iva Mrvová

Iva Mrvová je reportérka. Navštívila viaceré krajiny blízkeho východu, kde skúmala náboženský extrémizmus. Počas vojny s Islamským štátom dokumentovala v Iraku záchranu jezídskych žien. V súčasnosti sa na doktoráte v Brne a Viedni venuje výskumu deradikalizácie Rakúskych bojovníkov ISIS a popri tom publikuje v konzervatívnom denníku Postoj. V minulosti publikovala na portáli Aktuality.sk, v denníku SME či týždenníku .týždeň. V súčasnosti taktiež pracuje na knihe o Slovákoch, ktorí pomáhali so záchranou žien pred Islamským štátom. Ako sama o sebe hovorí, „zaujíma ju medzináboženský, ale hlavne medziľudský dialóg“.