Košice
Hanus
days
Ladislav Hanus je najdôležitejším slovenským katolíckym intelektuálom 20. storočia. Získal elitné vzdelanie (Universtät Innsbruck), osobne sa poznal s najdôležitejšími intelektuálmi svojej doby (Romano Guardini) a formoval kultúrny, duchovný i politický život najmä v 30. a 40. rokoch 20. storočia na Slovensku. Ak niekto zo Slovenska predznamenal II. vatikánsky koncil, tak to bol práve on. Za posledných 100 rokov neboli na Slovensku také zaujímavé kresťanské intelektuálno-literárne časopisy, ako keď Hanus editoval Kultúru, Obrodu alebo Verbum. Ako je vôbec možné, že ho viac nepoznáme a nečítame?
Tento rok je vyhlásený za rok kresťanskej kultúry. Pripomíname si tiež 30. rokov od Hanusovej smrti (Ladislav Hanus je pochovaný v Ružomberku). Kto chce naozaj rozumieť slovenskému človeku, bez Hanusa a jeho koncepcie kultúrnosti to nejde. Čo si Hanus myslel o slovenskej povahe, kultúre a vkuse, o Cirkvi a kňazoch, o Slovenskom štáte a politike?
Diskusiu pripravil časopis Verbum, ktorý od r. 2021 vydáva Spoločenstvo Ladislava Hanusa. (link) Prvé číslo 1/2024 sa venuje práve otázke slovenskej kultúrnosti a obsahuje aj úryvky z doposiaľ nepublikovanej Hanusovej prednášky o Slovenskom vkuse. Predplatné časopisu: link
He graduated in philosophy at Trnava University. He serves as the President of the Ladislav Hanus Fellowship and co-organizes the Bratislava / Košice Hanus days festival. He is the editor-in-chief of Verbum, a magazine for contemporary Christian culture. He also works as a script editor for the RTVS discussion program Do kríža and is also involved in civic activities, especially in the field of pro-life.
Samuel Trizuljak po štúdiách histórie a politických vied v Cambridgei, Heidelbergu a Oxforde pokračuje ako doktorand na Karlovej univerzite v Prahe. Vedie kurzy slovenskej histórie pre Kolégium Antona Neuwirtha a Spoločenstvo Ladislava Hanusa a na jeseň 2023 aj pre Mathias Corvinus Collegium v Budapešti. Ako speechwriter pracoval pre ministra obrany Jaroslava Naďa. Jeho prvá knižka Na výške do hĺbky: 33 rád veriacim študentom v Bratislave, na Oxforde alebo kdekoľvek inde vyšla na jeseň 2021. Doma je v Bratislave.
Kňaz a bývalý rektor Katolíckej univerzity v Ružomberku Jozef Jarab sa narodil v Bijacovciach. Kňazskú vysviacku prijal 21. júna 1970. Najskôr pôsobil ako kaplán v Levoči a v Spišskej Novej Vsi. Od roku 1974 pôsobil ako tajomník Biskupského úradu v Spišskej Kapitule – Spišskom Podhradí. V júli 1980 mu bol odňatý štátny súhlas k verejnému účinkovaniu kňaza. V novembri 1980 bol menovaný za duchovného správcu vo farnosti Svit – Lučivná, neskôr farnosti Spišské Bystré. V januári 1990 ho spišsky biskup Mons. František Tondra vymenoval za rektora Kňazského seminára v Spišskej Kapitule – Spišskom Podhradí, kde nepretržite pôsobil až do roku 2014. V rokoch 1999 – 2014 pracoval v Akreditačnej komisii. V rokoch 2013-2014 bol jej podpredsedom. Akademicky senát KU zvolil Mons. prof. ThDr. Jozefa Jaraba, PhD. do funkcie rektora Katolíckej univerzity v Ružomberku v ktorej pôsobil v rokoch 2014-2018.
He is the dramaturg of the Hanus days festival and a member of the editorial board of the daily Štandard. He graduated in political science, is a graduate of Anton Neuwirth College and a member of the Ladislav Hanus Society. He lives in Snina.