• Politika: Integralizmus, alebo náboženská sloboda?
  • Kultúra: Benediktova, alebo Berniniho voľba?
  • Cirkev: Aggiornamento 2.0, alebo ortodoxia?

Diskusia headlinerov festivalu o tom, akým výzvam dnes čelíme v politike, kultúre a Cirkvi. Ako reagovať na progresívny liberalizmus? Ako na sekularizáciu? Akým smerom sa vydať v Cirkvi? Toto sú otázky, ktoré hýbu katolíkmi minimálne v celom západnom svete. V polovici 20. storočia vtedajší katolícki intelektuáli ako J. Maritain, T.S. Elliot či Christopher Dawson boli vo svojich prognózach jednoznační: Buď bude Európa kresťanská alebo nebude ani Európa, ani sloboda a demokracia. Prešlo 80 rokov... kam sme sa posunuli? Príďte počúvať argumenty tých najlepších a diskutujte s vedúcimi predstaviteľmi katolíckeho sveta z oboch strán Atlantiku.

Robert P. George

Robert P. George

Robert P. George je svetoznámym McCormickovým profesorom právnej vedy a riaditeľom programu Jamesa Madisona na Princetonskej univerzite a často pôsobí ako visiting professor na Harvard Law School. Profesor George je autorom stoviek kníh, esejí a článkov v oblasti právnej filozofie, etiky a politickej filozofie. Zastával významné funkcie vrátane predsedu Komisie USA pre medzinárodnú náboženskú slobodu a člena Svetovej komisie UNESCO pre etiku vedeckého poznania a technológií. George je vysoko oceňovaný akademik s viacerými titulmi z Harvardu či Oxfordu a zároven je vynikajúcim hráčom na bluegrassové banjo.

Philip-Neri Reese, O.P.

Philip-Neri Reese, O.P.

Páter Philip-Neri Reese je dominikánsky brat z provincie svätého Jozefa a profesor filozofie na Pápežskej univerzite svätého Tomáša (Angelicum) v Ríme. Vedie projekt Tomistického Inštitútu na Angelicu, ktorý sa zameriava na filozofiu a tomistickú tradíciu. Získal licenciát z filozofie na Katolíckej univerzite v Amerike (2015) a doktorát z filozofie na Univerzite Notre Dame (2022). Vo svojom výskume sa zameriava na metafyziku, najmä na myslenie svätého Tomáša Akvinského, a hojne publikuje v oblastiach ako filozofická antropológia, etika a ekonómia. Je tiež nadšencom klasickej indickej filozofie a členom viacerých filozofických združení.

David L. Dusenbury

David L. Dusenbury

D. L. Dusenbury je historik ideí. Získal doktorát z filozofie na Univerzite v Leuvene a naposledy pôsobil ako výskumný pracovník na Hebrejskej univerzite v Jeruzaleme. Medzi jeho knihy patria Platónske zákonodarstvo a Nevinnosť Piláta Pontského. V Európe prednášal na témy z oblasti filozofie, náboženstva, práva a dejín ideí. Jeho eseje a kritiky sa objavili v The Times Literary Supplement, Corriere della Serra, American Affairs a ďalších kultúrnych a politických revue.

Jakub Betinský

Jakub Betinský

Jakub studied International Relations and Political Economy at the Università di Bologna, later Philosophy at KU Leuven and is currently completing his PhD in Philosophy (Meta-Ethics) at the University of Durham, where he is looking at the links between the philosophies of G.E.M Anscombe and Bernard Williams. In the summer of 2018, he founded the podcast Pravidelna davka (Regular Dose) and later co-founded the podcast Kvantum ideí (Quantum of Ideas).