Ako vyzerá Ukrajina dva roky po Majdane? Čo potrebuje od západnej a najmä strednej Európy? Ako ukrajinskú kultúru a identitu ovplyvňujú vzťahy s Ruskom?
Zvonka sa zdá, že Ukrajina je na pokraji rozvratu. Dlhodobá politická kríza a bezvládie, prezident, ktorý sa spomína v Panama Papers, strata Krymu, zmrazená vojna na východe Ukrajiny, odmietnutie Ukrajiny v holandskom referende, nezáujem Západu a nekonečná korupcia... Mal Majdan pred dvoma rokmi zmysel? Má zmysel bojovať za svoju slobodu aj napriek takýmto dôsledkom? Pôvodne avizovaný hosť, Myroslav Marynovych, sa na podujatí nebude môcť zúčastniť kvôli krízovému stretnutiu ohľadom situácie na Ukrajine. Namiesto neho príde rečniť Hennadiy Maksak, ktorý nám vo svojej prednáške priblíži motivácie aj peripetie ukrajinského boja za slobodu a nezávislosť. Bude sa venovať napätým vzťahom Ukrajiny k Rusku aj k Európe a zároveň ukáže, v čom môže byť príspevok Ukrajiny pre región strednej Európy.   Event prinášame vďaka Medzinárodnému republikánskemu inštitútu (IRI). Moderuje Miriam Lexmann, riaditeľka EÚ kancelárie IRI.
Hennadiy Maksak

Hennadiy Maksak

Hennadiy Maksak je vedúcou osobnosťou ukrajinského think tanku Ukrainian Prism, ktorý sa zaoberá ukrajinskou zahraničnou a bezpečnostnou politikou. Študoval ekonómiu na Štátnom ústave pre ekonomiku a manažment v Černihive a politológiu na Varšavskej univerzite. V rokoch 2006 až 2015 bol prezidentom Polissya Foundation. V rokoch 2012 až 2014 bol členom riadiaceho výboru Eastern Partnarship Civil Society Forum. Od roku 2016 je členom riadiaceho výboru Ukrajinskej národnej platformy.