Ružomberok Hanus days
V r. 2020 lektor kritického myslenia Ján Markoš napísal knihu Medzi dobrom a zlom, v ktorej ponúkol argumentáciu vychádzajúcu z liberálnych hodnôt na vybrané morálne dilemy súčasnej spoločnosti. Uvedomil si, že napriek neexistencii informačných bariér nám chýba blízkosť, pochopenie a porozumie. Touto diskusiou, ktorá sa bude týkať otázky ochrany a hodnoty ľudského života v prvých fázach jeho existencie, chceme ukázať, že poctivá kritická reflexia nemusí viesť k nenávisti a polarizácii. Predstavujeme si debatu, v ktorej budú diskutujúci kriticky posudzovať pravdivosť argumentov a zároveň si vážiť jeden druhého. Podarí sa diskutujúcim pri hľadaní pravdy prekonať nesúhlasné východiská?
Ján Markoš je spisovateľ a lektor kritického myslenia. Vyštudoval filozofiu a evanjelickú teológiu na Karlovej univerzite v Prahe. Učil na strednej škole, v rokoch 2013 – 2016 viedol Sokratov inštitút, doplnkové vzdelávanie pre nadaných vysokoškolákov. Jeho manuál kritického myslenia Sila rozumu v bláznivej dobe sa v roku 2019 stal na Slovensku bestsellerom. V roku 2020 mu vyšla o etických dilemách kniha s názvom Medzi dobrom a zlom a v roku 2021 kniha Bližšie k sebe. Je tiež šachovým veľmajstrom, trénerom a autorom. Jeho kniha Pod hladinou: 33 kapitol o tajomstvách šachu získala v roku 2018 od Anglickej šachovej federácie prestížne ocenenie Book of the Year Award.
Lucia Berdisová pôsobí ako vedecká pracovníčka v Ústave štátu a práva Slovenskej akadémie vied a ako vysokoškolská učiteľka na Právnickej fakulte Trnavskej univerzity. Je zároveň členkou súdnej rady, do funkcie ju vymenovala prezidentka Zuzana Čaputová. Krátko pracovala aj ako poradkyňa na Ústavnom súde a poradkyňa ministerky spravodlivosti Márie Kolíkovej. V publikačnej a prednáškovej činnosti sa venuje predovšetkým ústavnému právu, právnej filozofii a právnickej etike. Za svoj boj za práva žien získala českú cenu Flamma pre inšpiratívne právničky.
Martin Luterán vyštudoval právo na Univerzite Komenského a právnu filozofiu na Oxfordskej univerzite v Anglicku. Vo svojom výskume na Oxfordskej univerzite sa venoval o. i. vzťahu práva a morálky, obzvlášť v kontexte ľudských práv. Svoje akademické príspevky prezentoval na konferenciách v Anglicku, Írsku, Kanade, Katare a na Slovensku. V roku 2002 založil Spoločenstvo Ladislava Hanusa, ktoré viedol do roku 2011. V súčasnosti je členom čestnej rady Spoločenstva Ladislava Hanusa. V r. 2009 založil a vedie Kolégium Antona Neuwirtha. Už niekoľko rokov prednáša a vedie semináre o etike a prirodzenom zákone pre stredoškolákov, vysokoškolákov, ako aj pre odbornú verejnosť.
Magdaléna Gerová je gynekologička. Posledné roky sa primárne venuje liečbe neplodnosti. Doktorandskú prácu o nástupe puberty u dievčat obhájila na LFUK v Bratislave. Absolvovala študijno-pracovné stáže v Belgicku, Francúzsku, USA, Taliansku, Írsku a Kuvajte. V roku 2008 študovala v USA systém liečby neplodnosti NaProTechnology a v r. 2020 ukončila kurz Restorativnej reprodukčnej medicíny (RRM). Je členkou Medzinárodného inštitútu RRM. V minulosti bola predsedníčkou a dnes je podpredsedníčkou o.z. PloDar. Je vydatá a má štyri deti.
Mária Kolesárová vyštudovala aplikovanú etiku a bioetiku a v súčasnosti vyučuje medicínsku etiku na Univerzite Komenského v Bratislave a aplikované etiky na Trnavskej univerzite. Doktorandské štúdium a postdoc absolvovala na Inštitúte Bioetiky Lekárskej fakulty Gemelli UCSC v Ríme, stážovala v bioetických centrách v Oxforde, Miláne, Washingtone a New Yorku a je absolventkou Fulbrightovho programu pre výskum a vzdelávanie na Georgetownskej univerzite. Je tiež členom poradnej redakčnej rady časopisu „Theoretical Medicine and Bioethics“ a vedecky pôsobí v rámci medzinárodného projektu o etických a sociálnych výzvach digitálnych technológií v medicíne.