Ružomberské
Hanusove
dni
Koronakríza výrazne privrela na niekoľko mesiacov dvere kostolov, namieste svätenej vody stála pri vchode dezinfekcia, zaviedlo sa (dočasne?) sväté prijímanie na ruku. Kňazi neslúžili verejné sväté omše ale streamované, zároveň viacerí slúžili na covidových oddeleniach a tak trochu aj suplovali psychológov. Ako tieto zmeny vplývali na vieru? Dokázala Cirkev v čase krízy svoju životaschopnosť? Prinášala nádej do spoločnosti? Viacerí klerici i laici budú diskutovať o tézach autorov časopisu Verbum, ktoré od tohto roka začalo vydávať Spoločenstvo Ladislava Hanusa.
Kristína Hrehová je rodáčka z Bratislavy. Po štúdiách matematiky na Bratislavskom matfyze a akademickom programe Kolégia Antona Neuwirtha pokračovala na PhD z ekonómie na edukačnom inštitúte CERGE v Prahe, kde sa venuje empirickej ekonómii rodiny a v bakalárskom programe Teológie křesťanských tradíc Institutu ekumenických studii Karlovej univerzity, kde skúma názory cirkevných otcov na spoluprácu Boha a človeka pri duchovnom pokroku. Pracuje ako analytička na Inštitúte sociálnej politiky Ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny. Je vydatá za spolužiaka z matfyzu, s ktorým sa spoločne vydali na cestu štúdia teológie a hľadania Božej vôle.
Poverený p. arcibiskupom od 1.7.2018 duchovnou starostlivosťou a pastoráciou o študentov na Svoradove. Predtým pôsobil ako kaplán v Bratislave-Podunajských Biskupiciach (2011-12), v Senci (2012-16) a v Šamoríne (2016-18). Momentálne je kaplánom vo Farnosti Najsvätejšej Trojice v Bratislave. Vyštudoval klasickú archeológiu a históriu na Trnavskej univerzite v rokoch 1998-2004 a potom katolícku teológiu na Univerzite Komenského v Bratislave v rokoch 2005-2011. Obľubuje kresťanskú spiritualitu, hory a cestovanie, cyklistiku a botaniku. Inšpiruje ho krásna architektúra a hodnotné umenia, no najviac zákutia ľudskej duše. Na internáte sa stará o celkový formačný program, o duchovnú službu a pastoráciu, o e-mailovú schránku Svoradova a spravuje prijímanie študentov.
Študoval Teológiu na bratislavskej bohosloveckej fakulte Univerzity Komenského, kde štúdium dokončil v roku 1974 a stal sa kňazom. Následne pôsobil vo viacerých farnostiach na západnom Slovensku. Svoje teologické štúdium doplnil vo Viedni kde získal titul doktora teológie (ThDr.) v roku 1993. Od roku 2009 vo správca farnosti v Rusovciach, kde pôsobí aj občianske združenie Vitus, ktorého je predsedom, ktoré sa venuje rekonštrukcii dvoch rusovských kostolov, prevádzkovaniu pastoračného centra a organizovaniu kultúrnych akcií. Otec Marián sa vyjadruje k aktuálnym spoločenským problémom.
Fotografia zdroj: tyzden.sk
Podieľa sa na tvorbe časopisu Verbum v oblasti kreatívy. Pôsobil ako vedúci komunikácie v pápežskej nadácii ACN - Pomoc trpiacej Cirkvi. Študoval hudbu na Pedagogickej fakulte UK a na University of Cambridge. Štúdium hudby dopĺňal filozofiou i teológiou na letných školách a kurzoch v Strednej Európe a v USA. Pracoval v mediálnej a komunikačnej oblasti v rôznych médiách ako redaktor a moderátor, spolupracuje na občianskych, dobročinných a politických kampaniach. Ako hudobný pedagóg spolupracoval so základnou školou Citadela. Jeho texty môžete nájsť v Postoji, Štandarde, denníku SME, či v .týždni. Je bývalým predsedom spoločnosti absolventov Kolégia Antona Neuwirtha a členom Spoločenstva Ladislava Hanusa. Momentálne pôsobí v tíme poslankyne Európskeho parlamentu Miriam Lexmann.
Ľubomír Urbančok, po práci astronóma, vstúpil v roku 2011 do kňazského seminára v Bratislave, kde študoval filozofiu na RKCMBF UK. Následne študoval teológiu na Pápežskej Univerzite sv. Kríža v Ríme. Pôsobil vo farnosti Komárno a ako osobný sekretár Trnavského arcibiskupa. V súčasnosti študuje dogmatickú teológiu na Pápežskej univerzite sv. Tomáša Akvinského, Angelicum v Ríme, kde sa špecializuje na vývoj náuky o Cirkvi v teológii 20. storočia. V roku 2019 ho Trnavský arcibiskup poveril starostlivosťou o veriacich pre mimoriadnu formu rímskeho rítu.
Je dlhoročným redaktorom Slovenského rozhlasu. Venuje sa náboženským a kultúrnym témam. Na svojom konte má dvadsať kníh. Medzi najznámejšie patrí kniha rozhovorov so saleziánom Antonom Srholcom. Dlhodobo spolupracoval s časopisom .týždeň. Ako moderátor a scenárista sa podieľal na dvadsaťštyridielnom dokumentárnom cykle Božie domy s Vandalom, bol moderátorom celonárodnej ankety RTVS Najväčší Slovák, spolumoderoval reláciu Do kríža. Má vlasné knižné vydavateľstvo Limerick. Ako gitarista a spevák hrá v skupine Čad. Režisérsky sa podieľal na realizácii dokumentárneho filmu o kňazovi Jánovi Mastiliakovi. Je nositeľom ocenení Fra Angelico, za hudbu jeho kapely získali šyri ocenenia Radiohead awards. Je katolík, ženatý, má jednu dcéru.