Ružomberské
Hanusove
dni
Intenzívne mesiace príprav vyústili do historickej návštevy Svätého Otca, ktorá postavila celú krajinu na nohy. Pápež František počas 4 dní na Slovensku mnohých povzbudil, ale zároveň nemalú skupinu aj vyrušil.
Pozývame Vás na talkshow o pápežovej ceste na východ očami ôsmich inšpiratívnych ľudí, ktorí mali tú česť ho stretnúť osobne. 8 výnimočných stretnutí, 8 reflexií napríklad aj o tom, čo nás pápež František učí o líderstve alebo o tom, či je koncert pre pápeža len ďalším vystúpením pre svetovú hviezdu.
TOTO PODUJATIE BUDE DOSTUPNÉ IBA CEZ ONLINE STREAM.
Iveta Fides Strenková je členkou rehoľného spoločenstva Congregatio Jesu. Vyštudovala teológiu v Košiciach a svoju lásku a záujem o Božie slovo mohla ďalej rozšíriť štúdiom v Ríme. Doktorát z Biblickej teológie ukončila na Pápežskej Univerzite sv. Gregora. Päť rokov pôsobila ako riaditeľka Katolíckeho biblického diela na Slovensku a dva roky vyučovala na GTF v Prešove. Aktívne spolupracuje na projektoch Komentáre k Starému zákonu a jej radosťou je deliť sa s Božím slovom vo formačných a pastoračných aktivitách pre rôzne skupiny.
Lucia Gurbáľová je viceprimátorkou mesta Košice, v rámci svojej agendy sa ako bývalá pedagogička venuje predovšetkým školám a vzdelávaniu, ale tiež aj sociálnej oblasti. Je aj absolventkou teológie, čo jej z pozície vedenia mesta prirodzene uľahčuje komunikáciu s cirkvami a náboženskými spoločnosťami. Je dlhoročnou členkou KDH a sympatizantkou Hnutia Fokoláre. Podporuje Ekumenické spoločenstvo a všetky projekty spojené s mestom Košice ako s mestom multinárodnostným, multikultúrnym a multináboženským. Je šíriteľkou myšlienky podporovať amatérske kostolné spevácke zbory a hudobné skupiny, čo pretavila do konkrétneho projektu - prehliadky s názvom Spievajte Mu novú pieseň, nadšene Mu hrajte, ktorá je už 12 rokov súčasťou jedinečného Festivalu sakrálneho umenia v Košiciach.
Kňaz Peter Žatkuľák je členom saleziánskej komunity bývajúcej na sídlisku Luník IX v Košiciach. Spolu so spolubratmi a ďalšími dobrými ľuďmi vytvárajú vzťahy s miestnymi obyvateľmi a tak sa učia prejavom vzájomnej úcty a napomáhajú k dôstojnejšiemu životu.
Je slovenský gréckokatolícky arcibiskup. V súčasnosti je eparchiálnym biskupom Košickej eparchie ako aj pápežským delegátom pre Sýrsko-malabarskú cirkev v Indii. Teologické štúdium absolvoval na RKCMBF UK v Bratislave, za kňaza bol vysvätený v roku 1987, kedy zároveň aj emigroval do Talianska. V novom pôsobisku si licenciátom a neskôr aj doktorátom z kanonického práva doplnil teologické vzdelanie a v roku 1990 vstúpil v Janove do Spoločnosti Ježišovej. V nasledujúcich rokoch zastával viacero významných funkcií, vrátane pozície dekana Fakulty východného cirkevného práva a rektora Pápežského východného inštitútu. Za biskupa bol vysvätený v roku 2009 v Ríme, a zároveň bol menovaný sekretárom Kongregácie pre východné cirkvi. Po 33 rokoch pôsobenia v Taliansku sa v roku 2020 vrátil na Slovensko.
Miriam Lexmann (KDH/EĽS) je poslankyňa Európskeho parlamentu. Medzi jej priority patrí ochrana slobody, demokracie a ľudskej dôstojnosti na Slovensku, Európskej únii i vo svete. Je členkou Výboru EP pre zahraničné veci, Podvýboru pre bezpečnosť a obranu a Výboru pre zamestnanosť a sociálne veci. Okrem toho je členkouDelegácie pre vzťahy s Bieloruskom a Delegácie pri Parlamentnom zhromaždení Euronest zriadenom pre spoluprácu s krajinami Východného partnerstva. Je jednou zo zakladajúcich členov a spolupredsedníčka Medziparlamentnej aliancie pre Čínu (IPAC), ako aj neformálnej skupiny pre ochranu slobody v Hongkongu a pracovnej skupiny United For Ukraine. Je členkou správnej rady Nadácie Tunegu, Púčika a Tesára i členkou predsedníctva Fóra života. Intenzívne sa venuje otázkam bezpečnosti detí a mladých na internete i novým technológiám s dôrazom na umelú inteligenciu, kde dbá o to, aby bol v centre vždy človek a jeho dobro. Snaží sa o zlepšenie postavenia opatrovateľov a lepšiu starostlivosť o seniorov, ako aj sociálne či zdravotne znevýhodnených. Pred svojím zvolením do Európskeho parlamentu pracovala v oblasti podpory demokracie ako riaditeľka európskej kancelárie Medzinárodného republikánskeho inštitútu. Predtým pôsobila v diplomacii ako stála predstaviteľka NR SR pri EÚ ako aj v ďalších poradných funkciách v rámci Európskeho parlamentu a Rady Európy.
Martin Jeriga je hudobník, violista, skladateľ a aranžér. Štúdium violy absolvoval na Royal College of Music v Londýne. Momentálne pôsobí v Štátnej filharmónii Košice a vo viacerých hudobných zoskupeniach. Pravidelne hrá s Katkou Koščovou aj v Komornom orchestri pri Dóme sv. Alžbety v Košiciach.
Na Karlovej univerzite vyštudoval odbor Štúdiá občianskej spoločnosti. Je tiež absolventom Sokratovho inštitútu. Ako grafický dizajnér a kreatívec sa angažoval v mnohých sociálnych a spoločenských projektoch: Iniciatíva poď na dvor, Za slušné Slovensko, projekt Únik 9 a iné. Je spoluautorom murálnej maľby, ktorá vznikla pri príležitosti návštevy pápeža Františka. Jeho tvorbu nájdete na: www.igorkupec.sk.
Zuzana je študentkou architektúry a urbanizmu na Technickej univerzite v Košiciach. Pravidelne slúži ako dobrovoľníčka v Domčeku Anky Kolesárovej vo Vysokej nad Uhom. Venuje sa hudbe a umeniu.
Študovala medzinárodné vzťahy na Ekonomickej univerzite v Bratislave, stážovala v Európskom parlamente a sedem rokov pracovala pre britskú ambasádu na Slovensku. Dobrovoľnícky pôsobila ako projektový koordinátor či mentor vo viacerých neziskových organizáciách. V rámci projektu Teach for Slovakia pôsobila dva roky ako učiteľka na základnej škole v Budimíri, kde pracuje aj v súčasnosti ako učiteľka angličtiny, občianskej náuky a koordinátorka interného vzdelávania. Venuje sa tiež koučingu a mentoringu učiteľov.