Ružomberské
Hanusove
dni
Od Minska po Peking autoritárske a totalitné režimy ohrozujú ľudskú dôstojnosť. Režimy, ktoré cielene utláčajú vlastných občanov, sa správajú čoraz agresívnejšie a predstavujú bezpečnostnú hrozbu pre naše demokracie. Čo môžeme robiť pre slobodu vo svete my sami? Inšpirovať nás príde Benedict Rogers, ktorý dlhé roky stojí na strane prenasledovaných a utláčaných, o čom svedčí aj jeho najnovšia kniha China Nexus zachytávajúca 50 ciest do Číny a 80 rozhovorov s exilantmi či disidentmi. Poukáže na svoje skúsenosti s praktikami čínskej komunistickej strany. Bude sa tiež zaoberať čínskym pohľadom na geopolitiku a nevynechá ani kontroverzie ohľadom politiky Svätej stolice vo vzťahu k Číne.
Podujatie pripravujeme v spolupráci s kanceláriou MEP Miriam Lexmann, ktorá príhovorom otvorí podujatie.
30% zľavu pre študenta, seniora a ZŤP možno uplatniť priamo pri kúpe lístka v Invitone.
Benedict Rogers, ľudskoprávny aktivista a spisovateľ, je spoluzakladateľom a výkonným riaditeľom Hong Kong Watch a hlavným analytikom pre východnú Áziu v organizácii Christian Solidarity Worldwide, ktorá sa špecializuje na slobodu náboženského vyznania alebo viery. Je autorom siedmich kníh a o svojej ceste viery rozpráva v knihe From Burma to Rome: A Journey into the Catholic Church (Z Barmy do Ríma: Cesta do katolíckej cirkvi). Jeho kniha The China Nexus: Thirty Years In and Around the Chinese Communist Party’s Tyranny (Čínska spojka: Tridsať rokov pod tyraniou Čínskej komunistickej strany a okolo nej) vyšla v roku 2022. V roku 2021 získal ocenenie International Religious Freedom Champion a v roku 2022 St. Thomas More Award od International Catholic Legislators Network (Medzinárodná sieť katolíckych zákonodarcov). Ben Rogers žije v Londýne a píše o otázkach náboženstva a práv v Ázii, najmä v Hongkongu a Číne, Mjanmarsku, Indonézii a Severnej Kórei.
Miriam Lexmann (KDH/EĽS) je poslankyňa Európskeho parlamentu. Medzi jej priority patrí ochrana slobody, demokracie a ľudskej dôstojnosti na Slovensku, Európskej únii i vo svete. Je členkou Výboru EP pre zahraničné veci, Podvýboru pre bezpečnosť a obranu a Výboru pre zamestnanosť a sociálne veci. Okrem toho je členkouDelegácie pre vzťahy s Bieloruskom a Delegácie pri Parlamentnom zhromaždení Euronest zriadenom pre spoluprácu s krajinami Východného partnerstva. Je jednou zo zakladajúcich členov a spolupredsedníčka Medziparlamentnej aliancie pre Čínu (IPAC), ako aj neformálnej skupiny pre ochranu slobody v Hongkongu a pracovnej skupiny United For Ukraine. Je členkou správnej rady Nadácie Tunegu, Púčika a Tesára i členkou predsedníctva Fóra života. Intenzívne sa venuje otázkam bezpečnosti detí a mladých na internete i novým technológiám s dôrazom na umelú inteligenciu, kde dbá o to, aby bol v centre vždy človek a jeho dobro. Snaží sa o zlepšenie postavenia opatrovateľov a lepšiu starostlivosť o seniorov, ako aj sociálne či zdravotne znevýhodnených. Pred svojím zvolením do Európskeho parlamentu pracovala v oblasti podpory demokracie ako riaditeľka európskej kancelárie Medzinárodného republikánskeho inštitútu. Predtým pôsobila v diplomacii ako stála predstaviteľka NR SR pri EÚ ako aj v ďalších poradných funkciách v rámci Európskeho parlamentu a Rady Európy.
Matej Šimalčík je výkonným riaditeľom Stredoeurópskeho inštitútu ázijských štúdií, think tanku, ktorý sa zameriava na otázky zahraničnej a bezpečnostnej politiky súvisiace s východnou Áziou. Jeho výskum sa zameriava na ekonomickú a politickú prítomnosť a vplyv Číny v strednej Európe, vzťahy elít, korózny kapitál a úlohu európskych právnych nástrojov pri zmierňovaní rizík, ktoré Čína predstavuje. V roku 2022 založil projekt China-Europe Academic Engagement Tracker, ktorého cieľom je vniesť transparentnosť do výskumnej spolupráce s čínskymi subjektmi. Vyštudoval právo (Masarykova univerzita, 2015) a medzinárodné vzťahy (Univerzita v Groningene, 2016). Je tiež vedúcim advokátom v slovenskej advokátskej kancelárii Nechala and partners. Predtým zbieral skúsenosti ako interný právny poradca pre Transparency International a niekoľko slovenských a českých advokátskych kancelárií. V roku 2021 bol uvedený na zozname Forbes 30 pod 30 v kategórii Governance and Social Innovation. Je tiež členom skupiny expertov v Európskom centre excelentnosti pre boj proti hybridným hrozbám (Hybrid CoE), Európskej siete think-tankov o Číne a reportérom.