Ružomberské
Hanusove
dni
Andrej Hlinka je jednou z najvýznamnejších postáv slovenských dejín. Zásadne prispel k sformovaniu moderného slovenského národa. V posledných rokoch však pribúdajú hodnotenia, ktoré k nemu pridávajú prívlastok “kontroverzný”. Zároveň sa, najmä pre mladšie generácie, jeho postava stáva čoraz menej známou.
Prof. Róbert Letz, autor monografie, ktorá zachytáva všetky Hlinkove prejavy a články do r. 1918 odpovie vo svojej prednáške na súčasné kontroverzie okolo Hlinku predstaví a taktiež jeho miesto v moderných slovenských dejinách. Dotkne sa známych udalostí v Černovej, vzťahov k Uhorsku či Československu, v ktorých môžeme vidieť viaceré paralely aj so súčasnosťou.
Počas prednášky zaznejú aj vybrané Hlinkove prejavy, ktoré bude prof. Letz následne komentovať.
Taktiež bude možné zakúpiť si aj novo vydanú knihu Hlinkových článkov a prejavov (Andrej Hlinka. Prejavy a články I. 1983 – 1918, ed. J. Letz, Post scriptum 2024).
Prof.PhDr. Róbert Letz, PhD. je slovenský historik zaoberajúci sa politickými, cirkevnými a kultúrnymi dejinami Slovenska v 20. storočí. Po absolvovaní oboru filozofia-história na Filozofickej fakulte UK v roku 1991 krátko pôsobil na Historickom ústave SAV, no od roku 1992 je pracovníkom Katedry histórie Pedagogickej fakulty UK, ktorú v súčasnosti aj vedie. Habilitoval sa na Filozofickej fakulte Trnavskej univerzity v roku 1997, profesorom sa stal v roku 2004.