Ružomberské
Hanusove
dni
Súčasné štáty o sebe vyhlasujú, že sú sekulárne a nechcú byť viazané na žiadne náboženstvo. Ako by mala vyzerať odpoveď katolíckej politickej filozofie? Jedna skupina teológov odmieta sekulárny svet ako nepriateľa katolicizmu, druhá naopak rozpor medzi katolicizmom a sekularizmom nevidí. V zdravom strede medzi dvoma extrémami stojí Tomáš Akvinský. A mali by sme tam stáť aj my. Tomáš nás môže naučiť, ako byť homo politicus, ktorý je so svojou podstatou vo svete, ale vďaka milosti nie je zo sveta. Intelektuálne svieža a rétoricky brilantná prednáška pre náročných (nielen) kresťanov, ktorý chcú aj porozumieť tomu, k čomu v politickej rovine pozýva viera.
Páter Philip-Neri Reese je dominikánsky brat z provincie svätého Jozefa a profesor filozofie na Pápežskej univerzite svätého Tomáša (Angelicum) v Ríme. Vedie projekt Tomistického Inštitútu na Angelicu, ktorý sa zameriava na filozofiu a tomistickú tradíciu. Získal licenciát z filozofie na Katolíckej univerzite v Amerike (2015) a doktorát z filozofie na Univerzite Notre Dame (2022). Vo svojom výskume sa zameriava na metafyziku, najmä na myslenie svätého Tomáša Akvinského, a hojne publikuje v oblastiach ako filozofická antropológia, etika a ekonómia. Je tiež nadšencom klasickej indickej filozofie a členom viacerých filozofických združení.
Matej Moško je doktorandský študent fyziky na Fyzikálnom Ústave Slovenskej Akadémie Vied, kde skúma numerické metódy analýzy mnohočasticových kvantových spinových modelov. Je taktiež absolventom Kolégia Antona Neuwirtha a úspešne ukončil magisterské štúdium histórie a filozofie vedy na University of Cambridge, kde sa primárne venoval interpretáciam kvantovej mechaniky vo vzťahu k Aristotelovskej metafyzike. Odvtedy je jeho hlavným záujmom vzťah klasickej Aristotelovsko-Tomistickej metafyziky a moderných prírodných vied a ich súvis s filozofickou antropológiou a kresťanstvom. Má rád tenis, klavír, gitaru, beletriu a Iné Kafe.