• "Kto bol Ladislav Hanus?
  • Ako do života mladého slovenského kňaza zasiahla druhá svetová vojna či nástup komunistického režimu?
  • Čo nám príbeh tohto kňaza hovorí o Slovensku v 20. storočí?
  • V čom nás jeho príbeh môže povzbudiť a v čom poučiť?"

O Ladislavovi Hanusovi ste možno nikdy nič nepočuli. A predsa – v 20. storočí bol tento kňaz a spisovateľ na Liptove a na Spiši neprehliadnuteľnou osobnosťou. Podľa niektorých drzý a nekonvenčný, podľa druhých knihomoľ, bol to priateľ básnikov a umelcov – a za komunizmu viac ako desaťročie väzeň režimu. Predovšetkým však miloval Slovensko a cirkev, ktorej od mladého veku zasvätil svoj život ako kňaz. Prednáška predstaví os života a diela Ladislava Hanusa. Na ich pozadí budeme sledovať príbeh slovenských, európskych a cirkevných dejín v 20. storočí. Interaktívnu prednášku mladého historika Samuela Trizuljaka, ktorý sa výskumne venoval Ladislavovi Hanusovi na Oxfordskej a Karlovej univerzite, budú sprevádzať recitované, úsmevné aj vážne ukážky zo známych aj doposiaľ nepublikovaných Hanusových prác v podaní herca Spišského divadla Lukáša Frankoviča.

Samuel Trizuljak

Samuel Trizuljak

Samuel Trizuljak vyštudoval politické vedy a históriu na univerzitách v Cambridgei, v Oxforde a v Heidelbergu. Záujem o dejiny katolíckeho myslenia ďalej rozvíja ako doktorand na Univerzite Karlovej v Prahe. Ako lektor spolupracuje so Spoločenstvom Ladislava Hanusa a s Kolégiom Antona Neuwirtha. Ako speechwriter pracoval pre niekoľkých politikov, naposledy pre ministra obrany Jaroslava Naďa. Jeho kniha Na výške do hĺbky: 33 rád veriacim študentom v Bratislave, na Oxforde alebo kdekoľvek inde vyšla v septembri 2021.

Lukas_Frankovic

Lukáš Frankovič

Lukáš Frankovič pracuje ako referent pre cestovný ruch a radnicu mesta Spišská Nová Ves. Je členom dvoch novoveských divadelných súborov – Divadlo teatrálnej skratky a Divadelný súbor Hviezdoslav.