Ružomberské
Hanusove
dni
Je svet na pokraji ekologickej katastrofy? Aké sú príčiny ekologickej krízy? Potrebujeme kvôli ochrane prírody meniť naše životy?
Františkova encyklika Laudato si vzbudzuje celosvetovú pozornosť. Pápež v encyklike ostro kritizuje súčasnú kultúru a moc technológií. Tvrdí, že ekologická kríza je v skutočnosti aj krízou etiky a náboženstva. Dnes sa paradoxne zdá, že encyklika získava viac uznania od ľavicových liberálnych médií ako od konzervatívnych či ekonomických kruhov. Pápež podľa ľavice podporil boj proti globálnemu otepľovaniu, voľnému trhu či konzumnej kultúre. Konzervatívci sa však pýtajú, či to pápež s kritikou trochu neprehnal. Globálne otepľovanie považujú za neoverenú hypotézu a voľný trh za podmienku rozvoja. Za pápežovými slovami vidia zakuklený socializmus. Táto téma si podľa nás jednoznačne zaslúži dobrú diskusiu. Preto sme k nám pozvali ekologického aktivistu Juraja Hipša a ekonomického liberála Martina Vlachynského. Budú s nami diskutovať o pápežových pohľadoch na prírodu, spoločnosť, ekonomiku, etiku, náboženstvo a spiritualitu. Príďte si vypočuť ich názory a nepremeškajte možnosť položiť im vlastné otázky.
Martin Vlachynský vyštudoval na Ekonomicko-správní fakulte MU v Brne, následne absolvoval master štúdium na University of Aberdeen vo Veľkej Británii. Od roku 2012 pracuje v ekonomickom inštitúte - INESS. Zaoberá sa hospodárskou politikou, podnikateľským prostredím a konkurencieschopnosťou, najmä v zdravotníctve a energetike.