illustration-013
Politics

Bezmocná spravodlivosť?

Najvplyvnejšia žena Česka, pražská vrchná štátna zástupkyňa, predstaví svoj návrh reformy českej justície.
Zlyhávajú orgány verejnej žaloby pri presadzovaní práva? Je výber modelu orgánov verejnej žaloby rozhodujúci pre právny štát? Ako čeliť pocitu bezmoci v snahe o dosiahnutie spravodlivosti?

Všetci vnímame korupciu ako neriešiteľný problém, ktorý sa z roka na rok iba zhoršuje. Nové korupčné kauzy často prekonávajú tie predchádzajúce a vzbudzujú v nás hnev, rozhorčenie a frustráciu. Faktom je, že strácame dôveru v inštitúcie, predovšetkým v justíciu. Ako z toho von?

Prednáška neústupnej, neúplatnej, neúprosnej a pritom spravodlivej a uznávanej právničky, prezývanej aj český “Cattani”, nám prinesie odpoveď ako riešiť tento stav justície, ako sa zasadiť za právo a spravodlivosť a ako posilovať právny štát. Predstaví nám jej ideu reformy justície a do akej miery je rozhodujúci model štátneho zastupiteľstva a jeho nezávislosť od exekutívnej moci. Jej životný príbeh štátneho zamestnanca v službách občanov presviedča, že zmena k lepšiemu je možná, nie však bez námahy, odbornosti a občianskej angažovanosti.
Lenka Bradáčová

Lenka Bradáčová

JUDr. Lenka Bradáčová, Ph.D. (1973, Roudnice nad Labem), je od roku 2012 vrchnou štátnou zástupkyňou v Prahe a zároveň aj prezidentkou Únie štátnych zástupcov v Českej Republike. Po prirovnaní k systému slovenskej justícii je teda šéfkou druhého najvyššieho úradu prokuratúry v krajine – jednej z najsledovanejších justičných pozícii vôbec - a vedie úniu združujúcu všetkých českých štátnych zástupcov.

Táto rešpektovaná právnička dozorovala niekoľko mediálne známych káuz, napríklad prvú fázu prípadu korupcie stredočeského hejtmana a poslanca ČSSD Davida Ratha, prípad vraždy chlapčeka Honzíka Rokose, kauzu vraha Miroslava Ritticha či prípad kontroverznej privatizácie "Mostecké uhelné".

Lenka Bradáčová vyštudovala právnickú fakultu Karlovej univerzity, ktorú absolvovala v roku 1998 so ziskom ceny Karla Engliše pre najlepších študentov spoločenskovedných disciplín. V roku 2001 získala doktorát v odbore verejného práva a začala svoje pôsobenie ako štátna zástupkyňa v Litoměřicích. Už po dvoch rokoch bola menovaná námestníčkou krajského štátneho zástupcu v Ústí nad Labem. Je zároveň lektorkou na Justičnej Akadémii a Policajnej Akadémii.

Časopis Forbes ju v roku 2013 vyhlásil za ženu s najväčším vplyvom na dianie v Česku a české Hospodárske noviny ju v roku 2012 a 2013 vyhlásili za prvú dámu TOP 5 žien verejnej sféry.