Church

Ako Slovák obrátil Američanov (Výzvy pre súčasné kresťanstvo)

Ako sa slovenskému kňazovi podarilo vytvoriť jednu z najinšpiratívnejších farností v Detroite
Ako sa líši typická americká farnosť od slovenskej? Pomáha Cirkev Slovákom v USA, aby si udržali národnú identitu? Čo sa môžu slovenskí katolíci naučiť od Američanov?
Vstup: 5€/3€ (študent) Hlavným hosťom bude tentokrát katolícky kňaz, misionár. Jeho misia bola pomerne atypická – americká... V Detroite pôsobil 18 rokov a 10 mesiacov. Zažil tam obdobie ekonomického prospechu aj krízy. Medzi farníkmi mal ľudí 25 národností, Slováci boli v menšine. Slovenská farnosť svätých Cyrila a Metoda začala priťahovať čoraz viac Američanov. Svoj príbeh nám vyrozpráva otec Benjamín, v Detroite nazývaný „father Ben“. Čo ho po príchode do Spojených štátov amerických prekvapilo? V čom bola pastoračná činnosť iná? Prečo slovenské prvky pastorácie priťahovali Američanov do kostola a farnosti? Nielen o tom nám bude otec Benjamín rozprávať. Dozvieme sa aj to, čím sa slovenská pastorácia môže tou americkou inšpirovať. Prečo by mal kňaz farnosť vnímať ako misiu? A prečo je vo farnosti dôležitá aktivita laikov? Vážime si na Slovensku, čo v podobe pastoračnej činnosti máme? Príďte si vypočuť rozprávanie slovenského misionára z Detroitu a rýchlo zistíte, prečo si veľmi skoro po návrate na Slovensko získal farníkov z Blumentálu (pozn. kde pôsobí ako výpomocný kňaz) a okolia.
o. Benjamín Kosnáč

o. Benjamín Kosnáč

Vždy usmiaty, veselý, pozitívne naladený. Katolícky kňaz, ktorý po omši pred kostolom podáva farníkom ruky a prehodí vždy pár priateľských slov. Narodil sa v Bratislave, Karlovej Vsi. V rodine ich bolo 6 detí. Od malička ho to priťahovalo k oltáru. V roku 1993 bol vysvätený za kňaza. Po troch kaplánskych miestach prijal ponuku arcibiskupa Sokola odísť do farnosti sv. Cyrila a Metoda v Sterling Heights na severnom predmestí Detroitu v štáte Michigan v USA. Po necelých 19 rokoch sa v lete 2017 vrátil do rodnej vlasti. V súčasnosti pôsobí ako výpomocný kňaz vo farnosti Blumentál.