Čo sa mi nepáči na slovenskom katolicizme? Sú slovenskí katolíci príliš konzervatívni a netolerantní? Zaspali katolíci na Slovensku dobu?
Diskusia dvoch najčítanejších nábožensko-politických publicistov: vášnivého kritika Katolíckej cirkvi Michala Havrana ml. s jej ráznym, hoci nie nekritickým obhajcom Jaroslavom Daniškom. Je Slovensko katolícky štát, kde sú protestanti a liberáli utláčanou menšinou? Aj keď sa to katolíkom nezdá, nekatolíci kritizujú Katolícku cirkev pre jej politické ambície a naviazanosť na štát. Je teda Katolícka cirkev na Slovensku súčasťou politiky alebo nie? Sú jej prípadné politické intuície správne? Okrem politizácie Cirkvi sa slovenským katolíkom vyčíta zaseknutosť na témach ako sú potraty a manželstvá. Je to naozaj tak, že slovenskí katolíci bojujú urputne len za sexuálnu morálku, ale sú pasívni voči iným neduhom ako je napríklad korupcia či sociálna nespravodlivosť? Slovenským katolíkom sa nakoniec vyčíta skostnatelá upätosť na tradícii a autorite, myšlienková a kultúrna strnulosť. Je na tejto kritike niečo pravdy? Inšpirujú katolíci slovenskú spoločnosť aj dnes?
Michal Havran ml.

Michal Havran ml.

Michal Havran ml. je zakladateľ a šéfredaktor ľavicovo-liberálneho portálu Jetotak. Píše najmä o politike, náboženstve a kultúre. V roku 2012 mu vyšla kniha Kandidát (napísal ju s Marošom Hečkom), podľa ktorej bol nakrútený aj film s rovnomenným názvom. Vyštudoval protestanskú teológiu v Štrasburgu. V súčasnosti moderuje reláciu Večera s Havranom na RTVS.
Jaroslav Daniška

Jaroslav Daniška

Jaroslav Daniška je šéfredaktorom denníka Štandard. Píše o politike, kultúre a náboženstve, študoval v Trnave, Prahe a Varšave. Jaroslav písal pre týždeník Týždeň, konzervatívny denník Postoj. Bol šéfredaktorom revue pre modernú katolícku kultúru - Impulz. Na Rádiu Slovensko má reláciu K2 venovanú kultúrnym osobnostiam, ktoré nie sú celebritami. Na Rádiu Devín je súčasťou relácie Reflektor, spolu s Jurajom Šústom a Štefanom Chrappom. Takisto je moderátorom diskusnej relácie RTVS Do kríža.