Pácha Západ samovraždu alebo má ešte nádej na budúcnosť? Ako sa za posledné roky zmenila identita Európy a Západu? Môže Slovensko a kresťania prispieť k záchrane Západu?
Spoločnosť na Západe prechádza dôležitou transformáciou. Napriek materiálnemu blahobytu mnohí Európania nedôverujú politickým inštitúciám. Demografickú krízu zmierňujú prisťahovalci, tí sa však často majú problém integrovať. Západ sa už nedokáže priznať k hodnotám, z ktorých vzišiel. Náboženstvo je vytláčané z verejného života. Liberálna demokracia sa nemá o čo oprieť. Západ nevie účinne odpovedať na teroristickú hrozbu ani na krízu spojenú s nárastom nacionalizmu, populizmu a čoraz nebezpečnejším nepravdám šíriacim sa prostredníctvom internetu. Čo sú príčiny tohto stavu a existuje riešenie? Aj o týchto problémoch sa bude na BHD rozprávať náš hosť spolu s moderátorkou diskusie - Miriam Lexmann. Ak túžite Georgeovi Weigelovi položiť nejakú otázku, nechať si od neho podpísať niektorú z jeho kníh alebo ho len jednoducho chcete počuť naživo – neváhajte a navštívte jeho prednášku na BHD. Určite to bude jeden z vrcholov nášho festivalu. George Weigel totiž nechodí do Bratislavy každý deň... Diskusiu organizujeme s pomocou International Republican Institute.
Lexmann-Foto_Roman-Skyba.jpg

Miriam Lexmann

Miriam Lexmann (KDH/EĽS) is a Member of the European Parliament. Her priorities include the protection of freedom, democracy and human dignity in Slovakia, the European Union and the world. She is a member of the EP Committee on Foreign Affairs, the Subcommittee on Security and Defence and the Committee on Employment and Social Affairs. She is also a member of the Delegation for relations with Belarus and of the Delegation to the Euronest Parliamentary Assembly for cooperation with the Eastern Partnership countries. She is one of the founding members and co-chair of the Inter-Parliamentary Alliance on China (IPAC), as well as of the Hong Kong Informal Group for the Protection of Freedom and the United For Ukraine Working Group. She is a member of the Board of Directors of the Tuneg, Puchik and Tesar Foundation and a member of the Board of the Forum for Life. She has worked extensively on issues of child and youth safety on the internet and new technologies, with an emphasis on artificial intelligence, where she ensures that the human being and their welfare is always at the centre. She is working to improve the status of carers and better care for the elderly as well as the socially or medically disadvantaged. Prior to her election to the European Parliament, she worked in the field of democracy promotion as Director of the European Office of the International Republican Institute. Prior to that, she worked in diplomacy as Permanent Representative of the Slovak Republic to the EU as well as in other advisory positions within the European Parliament and the Council of Europe.

George Weigel

George Weigel

George Weigel je popredný americký intelektuál a zároveň jeden z najvýznamnejších súčasných kresťanských mysliteľov. Je autorom vyše desiatky kníh z oblasti kultúry, náboženstva a politiky. K jeho najznámejším dielam patria knihy Svedok nádeje (celosvetovo najpredávanejšia životopisná kniha o Jánovi Pavlovi II.), Kocka a katedrála a taktiež jeho posledná kniha Evanjeliový katolicizmus. Weigel pravidelne komentuje vnútornú aj zahraničnú politiku USA, ako aj politiku Európskej únie, Ruska či konflikty na Blízkom Východe, v Iraku a Sýrii. Kritizuje európsky sekularizmus a je obhajcom politickej slobody a demokracie na kresťanských základoch. Je zakladajúcim členom James Madison Foundation. V súčasnosti pôsobí v Ethics and Public Policy Center vo Washingtone. Je držiteľom osemnástich čestných doktorátov a mnohých iných ocenení. Každoročne sa zúčastňuje na seminári Tertio Millenio v Krakove. Sme poctení tým, že tento rok navštívi po prvý krát aj Bratislavské Hanusove dni.