Festival o Bohu, vesmíre, živote a vôbec

Zažite živé prelínania filozofie, umenia, teológie, sociálnych vied, politiky či najaktuálnejších spoločenských tém na Hanusových dňoch - kde nás všetkých spája snaha o hľadanie pravdy a krásy.

(Kresťanská) kultúra?

Aká je téma tohtoročných Hanusových dní?

Témou festivalu je pri príležitosti roka kresťanskej kultúry práve kresťanská kultúra. Tento rok si zároveň pripomíname aj 30 rokov od smrti Ladislava Hanusa, ktorý vo svojom filozofickom diele intelektuálne rozvíjal práve koncept kresťanskej kultúry.

V čom spočíva význam a dôležitosť kultúry?

V tom, že nám pomáha, alebo, v prípade jej absencie, sťažuje stávať sa dobrým ľuďmi. Slovo kultúra, ako je známe, pochádza z lat. colerepestovať, obývať, uctievať a naznačuje, že tak ako ako o pôdu sa potrebujeme starať aj o oblasť ľudského ducha a vytvárať také duchovné a hodnotové prostredie, ktoré napomáha ľudskému rastu (morálnosti, vzdelanosti, kultúrnosti).

V čom spočíva význam a dôležitosť kresťanskej kultúry?

Kresťanská kultúra pridáva transcendentnú dimenziu vzťahu Boha k človeku a tým ju zušľachťuje. Zachováva všetko dobré, pravdivé a krásne, pričom každú hodnotu a dobro zároveň vzťahuje k Stvoriteľovi. Uschopňuje človeka vidieť stvorenie a život ako dar a tým ho učí vďačnosti, veľkorysosti a zodpovednosti za správu sveta. To jej zároveň nebráni učiť nás láske k dejinám, k tradícii, k vlasti, k jazyku a kultúre. Uvedomujúc si všetky dôsledky dedičného hriechu, nás však zároveň varuje od iluzórnosti nádejí, ktoré politika nedokáže splniť. Skrátka, kresťanská kultúra nás chráni od aktuálnych ideológii, bráni nám v prílišnom lipnutí a udomácnení sa v tomto svete, a pripomína nám najhlbšie túžby nášho srdca, na ktoré zabúdame: hľadať niečo viac, než iba stvorenie...samotného Boha...

Kto stojí za Hanusovými dňami?

Organizátorom festivalu je Spoločenstvo Ladislava Hanusa (SLH).

Víziou SLH je byť komunitou kompetentných a angažovaných kresťanov, ktorí poznajú a žijú svoju vieru. Vďaka tomu sú schopní prinášať Krista do verejného života - politiky, médií, umenia a kultúry na Slovensku.

Preto za svoje poslanie považujeme intelektuálno-duchovnú formáciu mladých a spoločenskú angažovanosť. Formáciu uskutočňujeme prostredníctvom formačno-akademických programov, ktoré od roku 2002 realizujeme v Bratislave a od roku 2015 aj v Košiciach. O angažovať sa usilujeme práve prostredníctvom festivalu Hanusove dni, ktorý sa taktiež koná v Bratislave aj Košiciach. Okrem toho ku kresťanskej kultúre prispievame verejnými diskusiami, prednáškami, publikačnou činnosťou a mediálnymi výstupmi, či organizáciou petícií, verejných zhromaždení a ďalšími aktivitami občianskeho života v hnutí pro-life, iniciatívach ako Zastavme hazard, Pamätaj, Za slušné Slovensko a iné.

Z prostredia SLH vzišlo už približne 15 ďalších projektov a organizácií, ktoré sa angažujú na poli kresťanskej kultúry. Medzi nich patrí napríklad Kolégium Antona Neuwirtha, Inštitút pre ľudské práva a rodinnú politiku alebo portál Zastolom.

Fotka spoločenstva SLH

Kto bol Ladislav Hanus?

Ladislav Hanus bol slovenským katolíckym kňazom, ktorý sa snažil o pozdvihnutie viery a kultúrneho života Slovákov. Jeho túžbou bolo, aby kňazi aj veriaci nežili svoje náboženstvo iba zvykovo, bezmyšlienkovo a pohodlne, ale aby spirituálne a ideovo zakorenení dokázali formovať život spoločnosti.

„Človek svojej rozumnosti najviac zadosťučiní, keď sa venuje podstate, zákonom, poriadkom, atribútom bytia ako takého, čiže filozofickému mysleniu.“ Ladislav Hanus

Náš Romano Guardini. Nevieme si predstaviť, že by mestský akademický festival nosil meno niekoho iného. Ladislav Hanus bol katolíckym filozofom, teológom, prekladateľom, interpretátorom literárnych diel, znalcom sakrálneho umenia a zakladateľom filozofie kultúry na Slovensku.

Fotka Ladislava Hanusa