Bratislavské
Hanusove
dni
Šiesty panel BHD Konferencie: Odkiaľ prichádzame?, v ktorom budú diskutovať profesori a intelektuáli.
Ponúkame vám možnosť zakúpiť si vstupenku na celodennú konferenciu (6 panelov) TU.
Prípadne si môžete kúpiť vstupenku na toto konkrétne podujatie alebo permanentku na celý festival BHD prostredníctvom tlačidiel nižšie.
Prof. Martin Homza, Dr. je špecialistom v odbore starších slovenských a stredoeurópskych dejín všeobecne. Pracuje najmä so stredovekými prameňmi naračného charakteru (kroniky, letopisy, hagiografické texty). Je autorom niekoľkých vedeckých monografií a editorom obsiahlych textov z dejín Spiša. V roku 2012 ho poľský prezident ocenil Rytierskym rádom za zásluhy o Poľskú republiku.
Prof. Dr. phil. Emília Hrabovec je slovenská historička, v súčasnosti pôsobiaca ako vedúca Katedry kresťanskej filozofie a historických vied na Rímskokatolíckej cyrilometodskej bohosloveckej fakulte UK. Po odchode do emigrácie v roku 1984 študovala históriu a kombinované odbory na univerzitách vo Freiburgu, Mníchove, Bazileji a napokon vo Viedni, kde získala doktorát, habilitovala sa a pôsobila ako mimoriadna profesorka. Po návrate na Slovensko ju prezident republiky vymenoval za riadnu profesorku histórie. Bola hosťujúcou profesorkou na Katolíckej univerzite v belgickom Leuvene a na Štátnej univerzite La Sapienza v Ríme, pôsobila ako senior research fellow na Ústave taliansko-nemeckých štúdií v Trente a na Ústave východoeurópskych štúdií v Regensburgu. Výskumne sa zameriava na dejiny diplomacie Svätej stolice a dejiny vzťahov Svätej stolice k strednej a východnej Európe a cirkevné a politické dejiny strednej a východnej Európy v 20. storočí. Výsledkom jej vedeckých aktivít je viac než 250 vedeckých publikácií v šiestich jazykoch. Je členkou Pápežského výboru pre historické vedy, Collegia Carolina, Ústavu pre štúdium a výskum Druhého vatikánskeho koncilu na Pápežskej lateránskej univerzite, Vedeckej rady Revue d’histoire ecclésiastique a ďalších medzinárodných vedeckých grémií.
PhDr. Ivan Kamenec, CSc. je slovenský historik zaoberajúci sa politickými a kultúrnymi dejinami Slovenska v 20. storočí, najmä obdobím Slovenského štátu (1939-1945) a problematikou holokaustu. Po zisku vzdelania v obore história-dejiny umenia na Filozofickej fakulte UK pôsobil v Štátnom slovenskom ústrednom archíve v Bratislave, neskôr v Slovenskom národnom múzeu a od roku 1969 v Historickom ústave SAV. Od roku 2006 externe prednáša na Fakulte sociálnych a ekonomických vied UK. Má za sebou bohatú vedeckú a publikačnú činnosť, je autorom viacerých monografií, veľkého množstva štúdií, esejí a odborných článkov. Za svoj prínos získal niekoľko uznaní, medzi inými ocenenie Vedec roka v roku 2012.
Samuel Trizuljak vyštudoval politické vedy a históriu na univerzitách v Cambridgei, v Oxforde a v Heidelbergu. Záujem o dejiny katolíckeho myslenia ďalej rozvíja ako doktorand na Univerzite Karlovej v Prahe. Ako lektor spolupracuje so Spoločenstvom Ladislava Hanusa a s Kolégiom Antona Neuwirtha. Ako speechwriter pracoval pre niekoľkých politikov, naposledy pre ministra obrany Jaroslava Naďa. Jeho kniha Na výške do hĺbky: 33 rád veriacim študentom v Bratislave, na Oxforde alebo kdekoľvek inde vyšla v septembri 2021.