Bratislavské
Hanusove
dni
V posledných rokoch sme veľa počúvali o tom, že žena má právo rozhodnúť sa či podstúpi umelý potrat. Zároveň všetci súhlasili s tým, že sú za zníženie počtu potratov. Keď je však na stole návrh, ktorý dáva ženám ešte väčší priestor na rozhodnutie ako doteraz, z liberálneho tábora sa ozýva jasné „Nie“. Ako si vysvetliť toto protirečenie? Ide o to, aby si ženy umelý potrat náhodou nerozmysleli? A na druhej strane, ako by mal na tento dogmatický postoj liberálnej spoločnosti v otázke potratov zareagovať pro-life tábor? O tom, ako dospieť k tomu, aby sa na Slovensku chránil každý ľudský život rovnako budú diskutovať vladyka Cyril Vasiľ, lekárka Lucia Labašová a pro-life aktivisti Martina Bednáriková, Patrik Daniška, Anton Chromík a Tomáš Kováčik a Juraj Šúst.
Diskusiu moderuje Peter Števkov
Je slovenský gréckokatolícky arcibiskup. V súčasnosti je eparchiálnym biskupom Košickej eparchie ako aj pápežským delegátom pre Sýrsko-malabarskú cirkev v Indii. Teologické štúdium absolvoval na RKCMBF UK v Bratislave, za kňaza bol vysvätený v roku 1987, kedy zároveň aj emigroval do Talianska. V novom pôsobisku si licenciátom a neskôr aj doktorátom z kanonického práva doplnil teologické vzdelanie a v roku 1990 vstúpil v Janove do Spoločnosti Ježišovej. V nasledujúcich rokoch zastával viacero významných funkcií, vrátane pozície dekana Fakulty východného cirkevného práva a rektora Pápežského východného inštitútu. Za biskupa bol vysvätený v roku 2009 v Ríme, a zároveň bol menovaný sekretárom Kongregácie pre východné cirkvi. Po 33 rokoch pôsobenia v Taliansku sa v roku 2020 vrátil na Slovensko.
Dlhodobo sa angažuje v pro-life hnutí na Slovensku. Je hlavnou koordinátorkou medzinárodnej kampane 40 dní za život a od roku 2018 je členkou hlavného organizačného tímu Národného pochodu za život. V roku 2020 založila občianske združenie Pro-Life Action. Profesionálne sa venuje PR, marketingu a sociálnym sieťam. Vo voľnom čase rada číta a píše.
Vlastní právnickú kanceláriu, ktorá sa venuje pracovnému právu, právam zamestnancov, kolektívnemu vyjednávaniu, trestnému, občianskemu a ústavnému právu, právu na život a právam rodín. Spoluzakladateľ občianskeho združenia Aliancia za rodinu a súčasný predseda.
Vyštudoval právo na Univerzite Komenského v Bratislave, pôsobí ako advokát. V súčasnosti pracuje ako predseda Inštitútu pre ľudské práva a rodinnú politiku, o.z. (HFI). Záleží mu na ochrane života, rodiny a slobody. V týchto témach sa aj aktívne angažuje, či už prostredníctvom HFI, Národného pochodu za život, alebo Bratislavy za život. Je ženatý a má päť deti. Je absolventom 2. semestra SLH.
Lucia Labašová, mladá lekárka z Bratislavy, aktívna medzi vysokoškolskými študentmi, zakladateľka projektu 4life.
Vyštudoval filozofiu na Trnavskej univerzite. Je predsedom Spoločenstva Ladislava Hanusa. Stojí za festivalom Bratislavské/Košické Hanusove dni. Je šéfredaktorom časopisu Verbum - revue pre súčasnú kresťanskú kultúru. Pôsobí ako dramaturg pre reláciu RTVS Do kríža a taktiež sa zapája do občianskych aktivít, najmä v oblasti pro-life.
Peter Števkov v roku 2014 získal magisterský titul v odbore Medzinárodné vzťahy na Masarykovej Univerzite v Brne. Pracoval v TA3, písal pre parlamentnelisty.sk. Momentálne je šéfredaktorom online portálu Denník pre Slovensko - Denník S.