• Kedy budeme chodiť na Slovensku opäť bez rúšok?
  • Vystačíme si v boji proti pandémii iba s medicínou alebo potrebujeme aj duchovné zbrane?
  • Ktoré výzvy sú tie najväčšie a ako ich zvládať?

Utečenci. Hajti. Afrika. Korona, Slovensko... Vladimír Krčméry sa za posledný rok stal jednou z kľúčových osobností verejného života na Slovensku a symbolom boja proti epidémii. Okrem lekárskeho pohľadu totiž dokázal ponúknuť ľuďom aj nádej a povzbudenie. Zároveň v posledných týždňoch čelí kritike ohľadom udeľovania titulov na Vysokej škole sv. Alžbety, kde pôsobí ako rektor. Najznámejší slovenský epidemiológ a expert na tropickú medicínu príde diskutovať o svojej novej knihe Krčméry: Radšej znesiem nadávky, ako mať za sebou cintorín od vydavateľstva Postoj. Budeme sa rozprávať o životnom poslaní, o boji proti epidémii i s vlastnými slabosťami, o potrebe viery či nevyhnutnosti duchovného života, bez ktorého každé ľudské úsilie stroskotá.

prof_Vladimir Krcmery.jpg

Vladimír Krčméry

Profesor Vladimír Krčméry je významný lekár, odborník na tropickú medicínu, infektológiu a onkológiu. Založil Vysokú školu zdravotníctva a sociálnej práce sv. Alžbety v Bratislave, na ktorej v súčasnosti pôsobí na pozícii rektora. Podieľal sa aj na vzniku ďalších slovenských vzdelávacích inštitúcii. Je tiež otcom viacerých humanitárnych projektov v mnohých krajinách tretieho sveta. Pomáhal napríklad na zemetrasením zničenom Haiti či v Kambodži, kde rozbehol projekt detských domovov House of Family. Počas prvej vlny pandémie Covid-19 bol jednou z hlavných tvárí krízového štábu. Pochádza z rodiny politického väzňa Silvestra Krčméryho, s manželkou Teréziou spolu vychovali štyri deti.

jay.jpg

Ján "Jay" Hudáček

Ján "Jay" Hudáček vyštudoval Učiteľstvo filozofie a histórie na Filozofickej fakulte Univerzity Komenského v Bratislave. Momentálne učí na základnej škole v Bratislave, prostredníctvom programu Teach for Slovakia. Jay bol dlhoročným spolumoderátorom relácie Godzone Magazín na TV Lux. Je veľkým fanúšikom gospelovej hudbe a spolu s bratom Matejom Hudáčkom píšu svoj blog s názvom Kopa veci. Dlhodobo uvádza Bratislavské a Košické Hanusove dni a moderovaniu sa venuje aj v košickom komunitnom centre Fuga v rámci talkshow iTyiJa - iný vesmír.