illustration-115
BHD Talks

Ako zachrániť demokraciu?

Prednáška legendy politickej a právnej filozofie o tom, ako možno zachrániť demokraciu v polarizovanej spoločnosti.
Moderátor:
  • Čo je podmienkou prosperujúcej demokracie?
  • Ako môžu súčasné demokracie prekonať sektárske, nepriateľské rozdelenia?
  • Ako má uvažovať spravodlivý zákonodarca?

Naše demokracie v celom západnom svete sú ohrozené. Ako si má vládnuť ľud, ktorý je rozdelený vo svojich najhlbších presvedčeniach? Liberáli až do konca 20. storočia tvrdili, že štát má zastávať morálnu neutralitu. Dnes sa však presadzuje progresivizmus, ktorý chce spoločnosť radikálne pretvoriť podľa svojej predstavy. Výsledkom však je ešte väčšie rozdelenie a polarizácia v spoločnosti. Profesor George bude presvedčivo argumentovať, že ak chceme skutočne zachrániť demokraciu, potrebujeme sa vrátiť k prirodzenoprávnemu pohľadu na človeka, spoločnosť a zákon.

Robert P. George

Robert P. George

Robert P. George je svetoznámym McCormickovým profesorom právnej vedy a riaditeľom programu Jamesa Madisona na Princetonskej univerzite a často pôsobí ako visiting professor na Harvard Law School. Profesor George je autorom stoviek kníh, esejí a článkov v oblasti právnej filozofie, etiky a politickej filozofie. Zastával významné funkcie vrátane predsedu Komisie USA pre medzinárodnú náboženskú slobodu a člena Svetovej komisie UNESCO pre etiku vedeckého poznania a technológií. George je vysoko oceňovaný akademik s viacerými titulmi z Harvardu či Oxfordu a zároven je vynikajúcim hráčom na bluegrassové banjo.

Ján Tomaštík

Ján Tomaštík

Ján Tomaštík je doktorandským študentom v odbore Politológia na Masarykovej univerzite v Brne, kde sa zameriava na politickú filozofiu a prirodzené právo. Medzi jeho bakalárskym a magisterským štúdiom absolvoval jednoročný akademický program v Kolégiu Antona Neuwirtha. Svoje magisterské štúdium zameral na otázky demokratizácie a ľudských práv, pričom v jeho diplomovej práci sa venoval vzťahu medzi katolíckym politickým myslením a liberálnou demokraciou po 2. svetovej vojne. V rokoch 2019 - 2020 pracoval ako Veritas Scholar v ADF International sídliacej vo Viedni. ADF je medzinárodná právnická spoločnosť, ktorej misiou je ochrana ľudských práv, vrátane práva na život, slobodu vierovyznania, slobodu prejavu, manželstva a rodiny. Od roku 2020 pracuje v slovenskej štátnej správe.