Ako odpovedať na súčasnú migračnú výzvu? Ako riešiť konflikt medzi Západom a Ruskom? Ako čeliť agresívnemu sekularizmu, náboženskému fanatizmu a nacionalizmu?
Zahraničná politika Západu aj EÚ je v kríze. Mnohí tvrdia, že Západ svojou politikou prispel k destabilizáci Blízkeho východu a stále nedokáže účinne reagovať na konflikt v Sýrii. Podobný problém existuje aj s migračnou krízou. Kým západné krajiny boli ochotné prijať vyše milióna utečencov, východná a stredná Európa stavia okolo svojich hraníc ploty. Zároveň integrácia utečencov v západnej Európe prebieha komplikovane. Viacerí pochybujú o kompatibilite Islamu s kresťanstvom či sekulárnym liberálnym poriadkom. Paralelne prebieha konflikt medzi Západom a Ruskom. Západ uvalil na Rusko finančné sankcie, Rusko vedie voči Západu informačnú vojnu. A nakoniec, kresťanská politika v Európe prakticky prestala existovať. Ako sa významní kresťanskí politickí myslitelia a aktéri pozerajú na problémy súčasnej Európy? Má súčasné kresťanstvo silu inšpirovať a meniť svet aj v politike? Aj tieto otázky položí hosťom diskusie jej moderátorka Miriam Lexmann. Diskusiu organizujeme s pomocou International Republican Institute.
George Weigel

George Weigel

George Weigel je popredný americký intelektuál a zároveň jeden z najvýznamnejších súčasných kresťanských mysliteľov. Je autorom vyše desiatky kníh z oblasti kultúry, náboženstva a politiky. K jeho najznámejším dielam patria knihy Svedok nádeje (celosvetovo najpredávanejšia životopisná kniha o Jánovi Pavlovi II.), Kocka a katedrála a taktiež jeho posledná kniha Evanjeliový katolicizmus. Weigel pravidelne komentuje vnútornú aj zahraničnú politiku USA, ako aj politiku Európskej únie, Ruska či konflikty na Blízkom Východe, v Iraku a Sýrii. Kritizuje európsky sekularizmus a je obhajcom politickej slobody a demokracie na kresťanských základoch. Je zakladajúcim členom James Madison Foundation. V súčasnosti pôsobí v Ethics and Public Policy Center vo Washingtone. Je držiteľom osemnástich čestných doktorátov a mnohých iných ocenení. Každoročne sa zúčastňuje na seminári Tertio Millenio v Krakove. Sme poctení tým, že tento rok navštívi po prvý krát aj Bratislavské Hanusove dni.
Roman Joch

Roman Joch

Roman Joch je riaditeľom inštitútu pre výskum práce a rodiny pri slovenskom Ministerstve práce. V jeho rodnej Českej republike pôsobil ako konzervatívny politik, publicista, politický komentátor a prekladateľ. V minulosti pôsobil ako poradca českého premiéra pre oblasť zahraničia a ľudských práv. Je častým hosťom rozhlasových a televíznych relácií. Medzinárodným vzťahom sa venuje, okrem iného, aj vo svojich knihách. Od roku 2003 bol riaditeľom Občianskeho inštitútu. Tvrdí, že pre západnú civilizáciu nie je islamizmus existenciálnou hrozbou. Najväčšou hrozbou je pre nás, podľa neho, strata viery vo vlastné civilizačné vedomie a poslanie.

David Quinn

David Quinn

David Quinn je írsky spoločenský a náboženský komentátor. Je zakladateľom a riaditeľom The Iona Institute. Pravidelne publikuje v časopisoch The Irish CatholicThe Irish Independent a tiež časopisoch v zámorí. Je častým hosťom írskych rozhlasových a televíznych relácií. Verejne podporuje „prolife“ hnutie. Je kritikom „homomanželstiev“ a eutanázie.
Lexmann-Foto_Roman-Skyba.jpg

Miriam Lexmann

Miriam Lexmann (KDH/EĽS) je poslankyňa Európskeho parlamentu. Medzi jej priority patrí ochrana slobody, demokracie a ľudskej dôstojnosti na Slovensku, Európskej únii i vo svete. Je členkou Výboru EP pre zahraničné veci, Podvýboru pre bezpečnosť a obranu a Výboru pre zamestnanosť a sociálne veci. Okrem toho je členkouDelegácie pre vzťahy s Bieloruskom a Delegácie pri Parlamentnom zhromaždení Euronest zriadenom pre spoluprácu s krajinami Východného partnerstva. Je jednou zo zakladajúcich členov a spolupredsedníčka Medziparlamentnej aliancie pre Čínu (IPAC), ako aj neformálnej skupiny pre ochranu slobody v Hongkongu a pracovnej skupiny United For Ukraine. Je členkou správnej rady Nadácie Tunegu, Púčika a Tesára i členkou predsedníctva Fóra života. Intenzívne sa venuje otázkam bezpečnosti detí a mladých na internete i novým technológiám s dôrazom na umelú inteligenciu, kde dbá o to, aby bol v centre vždy človek a jeho dobro. Snaží sa o zlepšenie postavenia opatrovateľov a lepšiu starostlivosť o seniorov, ako aj sociálne či zdravotne znevýhodnených. Pred svojím zvolením do Európskeho parlamentu pracovala v oblasti podpory demokracie ako riaditeľka európskej kancelárie Medzinárodného republikánskeho inštitútu. Predtým pôsobila v diplomacii ako stála predstaviteľka NR SR pri EÚ ako aj v ďalších poradných funkciách v rámci Európskeho parlamentu a Rady Európy.