illustration-010
Zaži

Film: Všetky moje deti

SR, ČR / 2013 / 90 min Film o kňazovi Mariánovi Kuffovi a jeho misii v rómskych osadách.
Hosts:
Dokument režiséra Ladislava Kaboša. O kňazovi v montérkach Mariánovi Kuffovi, o zabudnutých osadách, o komunite v Žakovciach, o sile lásky a odpustenia.

Ústrednou postavou najúspešnejšieho slovenského filmového dokumentu všetkých čias je svojrázny farár Marián Kuffa. Vo filme ho divák vidí skôr v zašpinených montérkach než v sutane. Stretáva ho uprostred misie na miesta biedy a beznádeje v zabudnutých rómskych osadách. Kuffa sa nesnaží strhnúť Rómov kázaním, ale predovšetkým vlastným príkladom a ľudským záujmom. Pomáhajú mu bývalí kriminálnici a alkoholici z komunity, ktorú pred 25 rokmi založil v Žakovciach. Film šokujúcim spôsobom odkrýva problémy, s ktorými zápasí rómska komunita. Divák so zatajeným dychom sleduje dramatické mikropríbehy Rómov a sizyfovský boj Kuffu s drsnou realitou: chce, aby  „jeho deti“ objavili svoje schopnosti, naučili sa nezávidieť si a pomáhať jeden druhému. Podarí sa mu to?

Režisér, Ladislav Kaboš, pôsobí v slovenskom dokumentárnom filme niekoľko desaťročí. Tentokrát nám prináša náročný pohľad na mikropríbehy rodín, ktoré sú spoločnosťou vytláčané do úzadia a spoločne v komunite hľadajú svoj lepší život. Ide však o náročný boj.

en sk