• Prečo pápež kritizuje fungovanie súčasnej ekonomiky?
  • V čom je pápežova vízia inšpiratívna?
  • Môže byť ekonomika udržateľná aj spravodlivá?


The Economy of Francesco (Františkova ekonomika), je projektom, ktorý sa zameriava hlavne na mladých ekonómov, podnikateľov a akademikov s cieľom dať ekonomike dušu, aby sa stala spravodlivejšou, bratskejšou a udržateľnejšou. Tento projekt sa inšpiruje Františkom Assiským a jeho príkladom starostlivosti o najbiednejších, ako aj pápežom Františkom a jeho sociálnymi encyklikami, v ktorých analyzuje stav súčasnej spoločnosti, pomenováva problémové miesta slobodného trhu, nerovnosti v ekonomickom systéme a vyzýva na obnovu ekonomického modelu, s cieľom vrátiť do stredu ekonomiky človeka a starostlivosť o neho.

Mohli by sme namietať, že táto téma je výsostne doménou ekonómov. Ale je ekonómia, ktorá je spoločenskou vedou skutočne iba o výške hrubého domáceho produktu alebo maximalizácii zisku? Nemala by mať širší rozmer, napríklad aj sociálny, hodnotový, a pod.?

ZĽAVOVÝ KÓD na lístky a permanentky pre študentov/ZŤP/seniorov nájdete na stránke Spoločenstva Ladislava Hanusamaxresdefault.jpg

Ján Kovalčík

Ján Kovalčík je senior analytik. V minulosti pracoval na Inštitúte pre ekonomické a sociálne reformy (INEKO), kde sa zameriaval na tvorbu analýz a formulovanie odporúčaní na zefektívnenie verejných politík – najmä v doprave a v zdravotníctve. Od jesene minulého roka je členom tímu Plánu Obnovy na Úrade vlády.

ELE803a15_151746_16670445.jpg

Roman Češka

Roman Češka je bývalý český politik a expredseda výkonného výboru Fondu národného majetku. Je spoluzakladateľom úspešnej poradenskej firmy Value Added. Okrem ekonomických štúdií vyštudoval aj teológiu a 16 mesiacov pracoval ako hlavný ekonóm pražskej arcidiecézy. Ako sám hovorí, ak si môže vybrať, tak sa radšej s ľuďmi rozpráva o viere než o ekonomike. :)

zelenak.jpg

Karol Zeleňák

Karol Zeleňák pracuje v Národnej banke Slovenska ako expert v oblasti finančnej stability finančného sektora. Pred tým približne 10 rokov pracoval ako analytik verejných financií a bol súčasťou tímu pre tvorbu makroekonomických prognóz. Bol konzultantom rozvojového programu pri OSN (UNDP) pre oblasť verejných financií. Je externým poradcom KBS pre financie cirkvi.

Jan-Heriban-1024x1024.jpg

Ján Heriban

Šéfredaktor portálu nm.sk. Vyštudoval masmediálnu komunikáciu v Trnave. Pracoval ako redaktor a moderátor v bratislavskom štúdiu Rádia Lumen. Spolupracoval s náboženskou a športovou redakciou RTVS. Je ženatý a žije v Bratislave.