illustration-004
Umenie

TRIZULJAKOVCI: Príbeh umeleckej rodiny

Komentovaná prehliadka výstavy tvorby troch generácií jednej umeleckej rodiny.
  • Ako sa odvíjal príbeh troch generácií výtvarníkov v rodine Trizuljakovej?
  • Umenie ako rodina alebo rodina ako umenie?
  • Výtvarné vplyvy, rodičovské vplyvy – ako to funguje?

Veľká rodina a dom neustále otvorený pre priateľov. Všetci sedia okolo stola. A na stole je vždy... umenie. Sochár Alexander Trizuljak, autor postavy vojaka na Slavíne a mnohých ďalších diel vo verejnom priestore, vysokoškolský pedagóg, sa pričinil o založenie niekoľkých galérií, Fondu výtvarných umení, organizoval výstavy a sympóziá. Jeho manželka Eva bola akademickou maliarkou, študentkou majstrov Mudrocha, Fullu a Hložníka. Spolu mali osem detí a niekoľko desiatok vnukov – z ktorých sa mnohí dodnes venujú umeniu.

Po rokoch sa tri generácie rodiny Trizuljakovcov stretávajú vo výstavnom priestore. Vystavené budú diela Alexandra a Evy spolu s prácami ich detí a vnúčat – od výtvarného umenia cez hudbu až po literatúru, ich talenty vyjadrené statickými dielami, ale aj happeningami, pesničkami či básňami na počkanie. Pokiaľ ide o deti – Michaela sa venuje textilnej tvorbe, Klement je architekt, Marek reštauátor a umelecký sklár, Pavla návrhárka… A čo sa týka vnukov, na výstave nebudú chýbať diela šperkárky Alžbety Kosťovskej-Majerníkovej, fotografa Šymona Klimana či maliara Stanislava Ondruša.

Výstava sa koná od 2. júna do 23. júla 2023 v Pisztoryho paláci na Štefánikovej 25 v Bratislave.

V nedeľu 18. júna o 16:00 Vás výstavou počas komentovanej prehliadky prevedie kunsthistorička Sabina Jankovičová a architekt Klement Trizuljak.

Vstup voľný.