en sk
illustration-089
Spoločnosť

Cirkev na Majdane: od strachu k dôstojnosti

Gréckokatolícky biskup svetového formátu o úlohe náboženstva v časoch revolúcie.
Moderátori:
Aká bola úloha Cirkvi na Majdane a vo vojne s Ruskom? Aké má byť miesto Cirkvi v kritických časoch spoločnosti? Čo naučila Cirkev na Ukrajine skúsenosť s revolúciou a vojnou?
Na jar roku 2014 boli naše médiá plné správ o konflikte medzi Ruskom a Ukrajinou. Masové protesty v uliciach ukrajinských miest, anexia Krymu a ostrý vojenský konflikt – to všetko sa stihlo odohrať v rozpätí niekoľkých mesiacov. Po troch rokoch sa situácia upokojila, ale konflikt sa neskončil. O Ukrajinu sa okrem klasickej vojny vedie aj informačná vojna. Preto je dôležité počúvať ľudí, ktorí o Ukrajine môžu hovoriť na základe svojej osobnej skúsenosti. Borys Gudziak je brilantný intelektuál s doktorátom z Harvardu a zároveň náboženský a spoločenský líder s charizmou a charakterom. Bol jeden z hlavných náboženských aktérov počas revolúcie na Majdane. Počas bojov na východe Ukrajiny neváhal prísť na nebezpečné územia frontovej línie. Borys Gudziak formuje ukrajinskú spoločnosť aj na poli intelektuálnej kultúry. V stredu podvečer bude rozprávať o úlohe Cirkvi v revolúcii a transformácii spoločnosti na Ukrajine. Ukáže nám, ako má Cirkev pôsobiť do spoločnosti a čo to znamená byť skutočným lídrom. Dnes viac ako inokedy je dôležité počúvať ľudí, ktorí si ctia pravdu a zároveň preukázali charakter a odvahu. Otvárací deň nášho festivalu bude preto patriť Borysovi Gudziakovi.
Borys Gudziak

Borys Gudziak

Borys Gudziak je rodený Američan s ukrajinskými koreňmi a súčasný biskup Parížskej eparchie. Je charizmatickým rečníkom a kresťanským intelektuálom s doktorátom z Harvardu. Zakladal poprednú Ukrajinskú katolícku univerzitu v Ľvove, kde dlhé roky pôsobil ako rektor, v súčasnosti je jej prezidentom. Je ukrajinským patriotom, ktorý revolúciu na Majdane považuje za revolúciu o „ľudskej dôstojnosti“. Aktívne pripravoval kňazov pre službu na fronte a sám sa v svojej duchovnej službe v armáde nevyhýbal nebezpečným zónam. Je držiteľom viacerých ocenení, napr. ukrajinskej Antonovičovej ceny a najvyššieho francúzskeho vyznamenania Rytier čestnej légie Francúzskej republiky. Borys Gudziak prednáša po celom svete. Je pre nás veľkou cťou, že prijal pozvanie na Bratislavské Hanusove dni.