Ako môžeme obnoviť inštitúciu manželstva a kresťanské korene Európy? Podporuje EU demokrakratické štandardy alebo ohrozuje kultúrnu identitu národných štátov? Padá stredná Európa do extrémizmu alebo zažíva renesanciu konzervatívnej politiky (Maďarsko, Poľsko)?
Vstup: 5€/3€ (študent) Summit konzervatívnej politiky, ktorý pripravujeme v spolupráci s Medzinárodným republikánskym inštitútom (IRI) je novým formátom festivalu BHD. Cieľom summitu je venovať dva dni diskusiám konzervatívnych politikov a intelektuálov z Európy a zo Slovenska o stave európskej spoločnosti a politiky, zvlášť v kontexte strednej Európy. V paneli „Akú Európu chceme?“  budeme diskutovať o konzervatívnej vízii Európy pre najbližších desať rokov.  Akými konzervatívnymi politikami môžeme  obnoviť inštitúcie manželstva a rodiny v Európe? Aká je konzervatívna odpoveď na výzvy migrácie a rodovej rovnosti či presadzovania LGBT agendy v EÚ? Ako máme porozumieť napätiu medzi strednou Európou a Bruselom? Pozvanie do panelu prijali: štátna tajomníčka pre rodinu a mládež v maďarskej vláde  za FIDESZ Katalin Novák, poslankyna Rakúskeho parlamentu za OVP Gudrun Kugler,  kandidát na prezidenta ČR v r. 2018 s podporou KDU – ČSL Pavel Fischer a slovenská europoslankyňa za KDH vo frakcii Európskej ľudovej strany Anna Záborská, ktorá je zároveň hostiteľkou panelu. Moderuje Miriam Lexmann, IRI. Simultánne tlmočenie zabezpečené.
Miriam Lexmann

Miriam Lexmann

Miriam Lexmann v súčasnosti pôsobí ako poslankyňa v Európskom parlamente. Pred jej zvolením pôsobila ako riaditeľka Európskej kancelárie Medzinárodného republikánskeho inštitútu v Bruseli. Okrem pozície Radcu v Rade Európy a v Európskom parlamente, pôsobila Miriam tiež ako osobitný stály zástupca NR SR pri Európskom parlamente a inštitúciách EÚ. V rámci rozsiahlej spolupráce so slovenskými a medzinárodnými neziskovými organizáciami sa tiež venuje oblasti rozvoja demokracie a ľudských práv vo svete, hlavne však v krajinách Západného Balkánu a Východného partnerstva. Na tieto témy pravidelne publikuje v zahraničných médiách ako napríklad Visegrad Insight alebo European View.

Miriam vedie úspešný medzinárodný Beacon Project s cieľom eliminovať dezinformáciu a ruskú propagandu a postaviť pravdu do centra politického diskurzu v Európe. Je tiež členkou správnej rady Nadácie Antona Tunegu a poradcom Kresťanskodemokratického hnutia (KDH) pre zahraničné a európske otázky.

Katalin Novak

Katalin Novak

Katalin Novak je maďarská politička vo funkcii štátnej tajomníčky pre rodinu a mládež. Od septembra 2016 pôsobí aj ako štátna tajomníčka pre medzinárodné záležitosti. Má magisterský titul z Ekonómie so zameraním na medzinárodné vzťahy. Ďalej vyštudovala Európske štúdia na Institut d'Études Politiques de Paris. Na Univerzite v Szegede a Univerzite Paris X-Nanterre študovala právo. V súčasnosti je podpredsedníčkou Poradného výboru Political Network for Values, zakladajúcou členkou Maďarsko-nemeckej mládežníckej organizácie a Poradnej komisie Nemecko-maďarskej mládežníckej asociácie. Katalin Novak bola udelená Plaketa francúzskej Poslaneckej snemovne a za jej obetavosť pri podpore a ochrane rodín bola vyznamenaná ocenením "Luchador por la Familia", ktorú udeľuje Associació Plataforma per la Família Catalunya.
Pavel Fischer

Pavel Fischer

Pavel Fischer je český politik, diplomat, manažér a odborník na strategické a bezpečnostné otázky. Pôsobil aj ako poradca českého prezidenta Václava Havla a veľvyslanec vo Francúzsku. V prvom kole tohtoročných prezidentských volieb skončil na treťom mieste. Na Karolovej Univerzite vyštudoval češtinu a francúzštinu, neskôr na École Nationale d'Administration štátnu správu.
Gudrun Kugler

Gudrun Kugler

Gudrun Kugler je teologička, právnička a poslankyňa rakúskeho parlamentu (OVP) zaoberajúca sa otázkami pro-life, perzekúcii kresťanov a sociálnej diskriminácie. Má magisterský titul z Teologických štúdii zameraných na manželstvo a rodinu a doktorát z Medzinárodného práva. Pôsobila aj ako riaditeľka Svetovej Mládežníckej Aliancie pre Európu a členka Poradnej skupiny Platformy pre základné práva.
en sk