• Rozdelí alebo spojí vírus Európu?
  • Ktorý vírus Európe škodí najviac: nacionalizmus, globalizmus alebo koronavírus?
  • A kto ponúka budúcej Európe lepšie riešenia: konzervatívci alebo progresívci?

Európska Únia a svet v posledných rokoch stoja na križovatkách. V Európe silnie spor medzi populistickým nacionalizmom a progresívnymi a často veľmi zelenými liberálmi. Medzinárodné vzťahy poznačila obchodná vojna medzi Spojenými štátmi a Čínou. Ruské tlaky na destabilizáciu európskej integrácie silnejú, juhoeurópske ekonomiky sa ešte celkom nezotavili z poslednej dlhovej krízy… a to všetko sa udialo už pred príchodom globálnej pandémie koronavírusu a pred začiatkom - pravdepodobne - globálnej ekonomickej recesie.

Miriam Lexmann

Miriam Lexmann

Miriam Lexmann v súčasnosti pôsobí ako poslankyňa v Európskom parlamente. Pred jej zvolením pôsobila ako riaditeľka Európskej kancelárie Medzinárodného republikánskeho inštitútu v Bruseli. Okrem pozície Radcu v Rade Európy a v Európskom parlamente, pôsobila Miriam tiež ako osobitný stály zástupca NR SR pri Európskom parlamente a inštitúciách EÚ. V rámci rozsiahlej spolupráce so slovenskými a medzinárodnými neziskovými organizáciami sa tiež venuje oblasti rozvoja demokracie a ľudských práv vo svete. Na tieto témy pravidelne publikuje v zahraničných médiách.

Miriam vedie niekoľko projektov s cieľom eliminovať dezinformácie a nepravdu na internete a postaviť pravdu do centra politického diskurzu v Európe. Je tiež členkou správnej rady Nadácie Antona Tunegu a poradcom Kresťanskodemokratického hnutia (KDH) pre zahraničné a európske otázky.

Simecka.png

Michal Šimečka

Michal Šimečka je poslanec Európskeho parlamentu, podpredseda liberálnej frakcie Renew Europe, zakladajúci člen a podpredseda hnutia Progresívne Slovensko. V Európskom parlamente zastáva pozíciu hlavného spravodajcu pre ochranu demokracie a právny štát.

Pred vstupom do politiky pôsobil ako novinár v denníkoch SME a Financial Times, aj ako výskumný pracovník Ústavu medzinárodných vzťahov v Prahe. Pôsobil tiež ako poradca českého ministra zahraničných vecí a poradca v úspešnej prezidentskej kampani Zuzany Čaputovej.

V máji 2019 bol volebným lídrom koalície PS/Spolu, ktorá so ziskom 20,11% zvíťazila vo voľbách SR do Európskeho parlamentu. Od voličov získal 81 735 preferenčných hlasov.

Doktorské a magisterské štúdium absolvoval na University of Oxford, kde v roku 2013 získal titul D.Phil (PhD) v oblasti politológie a medzinárodných vzťahov.

Popri odborných publikáciách pravidelne prispieva na svoj blog

vondra.jpeg

Alexandr Vondra

Alexandr Vondra je český pravicový politik, člen Občianskej demokratickej strany, bývalý disident, signatár Charty 77 a atlantista. Od roku 2019 je poslancom v Európskom parlamente. Je tiež niekdajším ministrom zahraničných vecí ČR, ministrom pre európske záležitosti ČR a ministrom obrany ČR. Je ženatý, s manželkou má tri deti a v roku 2017 sa nechal pokrstiť.