• Rozdelí alebo spojí vírus Európu?
  • Ktorý vírus Európe škodí najviac: nacionalizmus, globalizmus alebo koronavírus?
  • A kto ponúka budúcej Európe lepšie riešenia: konzervatívci alebo progresívci?

Európska Únia a svet v posledných rokoch stoja na križovatkách. V Európe silnie spor medzi populistickým nacionalizmom a progresívnymi a často veľmi zelenými liberálmi. Medzinárodné vzťahy poznačila obchodná vojna medzi Spojenými štátmi a Čínou. Ruské tlaky na destabilizáciu európskej integrácie silnejú, juhoeurópske ekonomiky sa ešte celkom nezotavili z poslednej dlhovej krízy… a to všetko sa udialo už pred príchodom globálnej pandémie koronavírusu a pred začiatkom - pravdepodobne - globálnej ekonomickej recesie.

Lexmann-Foto_Roman-Skyba.jpg

Miriam Lexmann

Miriam Lexmann (KDH/EĽS) je poslankyňa Európskeho parlamentu. Medzi jej priority patrí ochrana slobody, demokracie a ľudskej dôstojnosti na Slovensku, Európskej únii i vo svete. Je členkou Výboru EP pre zahraničné veci, Podvýboru pre bezpečnosť a obranu a Výboru pre zamestnanosť a sociálne veci. Okrem toho je členkouDelegácie pre vzťahy s Bieloruskom a Delegácie pri Parlamentnom zhromaždení Euronest zriadenom pre spoluprácu s krajinami Východného partnerstva. Je jednou zo zakladajúcich členov a spolupredsedníčka Medziparlamentnej aliancie pre Čínu (IPAC), ako aj neformálnej skupiny pre ochranu slobody v Hongkongu a pracovnej skupiny United For Ukraine. Je členkou správnej rady Nadácie Tunegu, Púčika a Tesára i členkou predsedníctva Fóra života. Intenzívne sa venuje otázkam bezpečnosti detí a mladých na internete i novým technológiám s dôrazom na umelú inteligenciu, kde dbá o to, aby bol v centre vždy človek a jeho dobro. Snaží sa o zlepšenie postavenia opatrovateľov a lepšiu starostlivosť o seniorov, ako aj sociálne či zdravotne znevýhodnených. Pred svojím zvolením do Európskeho parlamentu pracovala v oblasti podpory demokracie ako riaditeľka európskej kancelárie Medzinárodného republikánskeho inštitútu. Predtým pôsobila v diplomacii ako stála predstaviteľka NR SR pri EÚ ako aj v ďalších poradných funkciách v rámci Európskeho parlamentu a Rady Európy.

Simecka.png

Michal Šimečka

Michal Šimečka je poslanec Európskeho parlamentu, podpredseda liberálnej frakcie Renew Europe, zakladajúci člen a podpredseda hnutia Progresívne Slovensko. V Európskom parlamente zastáva pozíciu hlavného spravodajcu pre ochranu demokracie a právny štát.

Pred vstupom do politiky pôsobil ako novinár v denníkoch SME a Financial Times, aj ako výskumný pracovník Ústavu medzinárodných vzťahov v Prahe. Pôsobil tiež ako poradca českého ministra zahraničných vecí a poradca v úspešnej prezidentskej kampani Zuzany Čaputovej.

V máji 2019 bol volebným lídrom koalície PS/Spolu, ktorá so ziskom 20,11% zvíťazila vo voľbách SR do Európskeho parlamentu. Od voličov získal 81 735 preferenčných hlasov.

Doktorské a magisterské štúdium absolvoval na University of Oxford, kde v roku 2013 získal titul D.Phil (PhD) v oblasti politológie a medzinárodných vzťahov.

Popri odborných publikáciách pravidelne prispieva na svoj blog

vondra.jpeg

Alexandr Vondra

Alexandr Vondra je český pravicový politik, člen Občianskej demokratickej strany, bývalý disident, signatár Charty 77 a atlantista. Od roku 2019 je poslancom v Európskom parlamente. Je tiež niekdajším ministrom zahraničných vecí ČR, ministrom pre európske záležitosti ČR a ministrom obrany ČR. Je ženatý, s manželkou má tri deti a v roku 2017 sa nechal pokrstiť.