illustration-086
Spoločnosť

Prečo sa na východe neštrajkuje?

Dva pohľady na ten istý štrajk.
Aké dôvody dohnali učiteľov k štrajku? Prečo sa učitelia a školy na východe Slovenska nezapájajú do štrajkov? Ako docieliť, aby sa školstvo skutočne stalo prioritou vlády?

Bol štrajk učiteľov pred voľbami populizmus a sociálne násilie či legitímna snaha o zmenu katastrofálneho stavu školstva na Slovensku? Čo sa mu podarilo dosiahnuť a mali by ísť učitelia do štrajku znova? Boli snahy nadviazať na štrajk aj v tomto školskom roku – boli tieto snahy úspešné a aké sú ďalšie plány? Ako sú na tom školy na východe? Prečo sa tu štrajkovalo oveľa menej? Sme prepojení so zvyškom Slovenska alebo je tu špecifická situácia?

Na alarmujúcich faktoch a potrebe zmeny sa zhodne väčšina verejnosti. Kto však povie, čo je kľúčovým problémom, na ktorý sa zamerať? A ako tieto priority implementovať, aby sa stali realitou? Nový minister predstavil dokument „Učiace sa Slovensko“ a snaží sa nadviazať spouprácu so širšou odbornou verejnosťou. Je zmena na obzore? Má dnes na Slovensku niekto vôbec víziu uskutočniteľnej zmeny?

O štrajku a aj o budúcnosti nášho vzdelávania sa budeme rozprávať s Viktorom Pončákom a Alžbetou Bojkovou z Iniciatívy košických učiteľov.