Môžu kresťania za extrémizmus? Majú Slováci príliš silné alebo príliš slabé národné povedomie? Kde sú rozumné hranice slobody prejavu?
Úspech ĽSNS v parlamentných voľbách v roku 2016 a následné pôsobenie tejto strany v parlamente podnietilo diskusiu o extrémizme a hrozbách, ktoré môže predstavovať pre verejný život. Skutočnosť, že Kotlebova strana sa hlási ku kresťanstvu, postavila aj cirkvi do ťažkej situácie. Viacero liberálnych teológov a intelektuálov zverejnilo ešte v marci 2016 vyhlásenie, v ktorom kresťanským cirkvám prisúdili spoluzodpovednosť za vstup extrémistickej strany do parlamentu a vyhlásenie KBS k výsledku volieb ohodnotili ako alibistické. Signatári vyhlásenia sa tiež prihlásili k hodnoteniu, že medzi voličmi ĽSNS je veľa kresťanov, zvlášť katolíkov a vyzvali cirkevných predstaviteľov na zapojenie sa do boja proti extrémizmu. V diskusii sa zameriame na otázky, aké miesto má v boji proti extrémizmu vzdelávanie i represia a či príčinou extrémizmu nie je aj nedostatok zdravého vlastenectva mainstreamových spoločenských síl. Budeme venovať pozornosť i nedávnej protiextrémistickej novele Trestného zákona a hlasom kritikov, ktorí v nej vidia obmedzenie našej slobody.
Anton Ziolkovský

Anton Ziolkovský

ThLic. Anton Ziolkovský PhD. je farárom v Novej Lesnej a riaditeľom Katolíckeho biblického diela. Pôsobil ako vysokoškolský pedagóg na RKCMBF a momentálne prednáša fundamentálnu teológiu na Teologickej fakulte KU, pracovisko Spišské Podhradie. Je aktívny aj ako publicista najmä v konzervatívnom denníku Postoj. V minulosti bol tajomníkom KBS.

Ondrej Prostredník

Ondrej Prostredník

Ondrej Prostredník je evanjelický teológ. Narodil sa v Bánovciach nad Bebravou, v rokoch 1985 – 1986 absolvoval študijný pobyt na Karl-Marx Universität v Lipsku, neskôr bol na študijnom pobyte v USA. V súčasnosti pôsobí na Evanjelickej bohosloveckej fakulte, kde sa popri pedagogike venuje výskumu v oblasti novozmluvnej etiky, ekumeniky a medzináboženského dialógu. V roku 2015 sa habilitoval v odbore evanjelická teológia. Venuje sa tiež publicistickej činnosti, od januára 2017 prispieva do denníka SME. V minulosti pracoval na projekte „Prevencia xenofóbie a antisemitizmu v prostredí cirkvi“. V roku 2015 sa verejne postavil proti referendu o ochrane rodiny. Po minuloročných marcových voľbách zase spolu s  kolegami napísali otvorený list proti Kotlebovej Ľudovej strane Naše Slovensko. Je ženatý, žije v Bratislave.
Daniel Lipšic

Daniel Lipšic

Daniel Lipšic je známy slovenský právnik a politik. Absolvoval štúdium na Právnickej fakulte Univerzity Komenského v Bratislave so študijnými pobytmi na univerzite v Minneapolise a v Centre práva Univerzity v Georgetown, Washington D.C. v USA. Postgraduálne štúdium na Harvard Law School v rokoch 1998 – 2000 ukončil obdržaním titulu Master of Laws. Pracoval v advokátskej kancelárii Valko & Partners. Počas vysokoškolského štúdia (1991 – 1995) bol predsedom občianskeho združenia Občiansko-demokratická mládež. Zastával viacero vrcholových politických funkcií, bol ministrom spravodlivosti a ministrom vnútra. V roku 2012 oznámil vystúpenie z KDH a založil politickú stranu Nová väčšina, z ktorej je v súčasnosti hnutie NOVA. V septembri 2016 sa po autonehode, ktorej bol účastníkom, vzdal poslaneckého mandátu. Je ženatý, má dvoch synov.
Ondrej Dostál

Ondrej Dostál

Ondrej Dostál je slovenský politik, sociológ, bývalý novinár a predseda Občianskej konzervatívnej strany. Vyštudoval odbor filozofia – sociológia na Filozofickej fakulte Univerzity Komenského a neskôr aj právo na Právnickej fakulte tej istej univerzity. V roku 1991 spoluzakladal Občiansko-demokratickú mládež. V rokoch 1997 až 2001 bol členom Demokratickej strany. Neskôr bol jedným zo zakladajúcich členov Občianskej konzervatívnej strany, ktorej je dnes predsedom. Jeho blogy si môžete prečítať v Denníku N a Denníku SME.