Prečo sú jedni liberáli a prečo tí druhí konzervatívci? Kto ich dnes politicky reprezentuje? A reprezentuje ich niekto? Ako vnímajú úlohu náboženstva na Slovensku?
Vstup: 5€/3€ (študent) V novinách často čítame, že tradičné delenie na liberálov a konzervatívcov je už prekonané, no keď príde na lámanie chleba, stále na seba narážajú v hodnotových otázkach. Diskusia inšpirovaná knihou Mateja Cíbika má za cieľ zistiť, prečo niekto zmýšľa ako liberál, iný ako konzervatívec a či sa spolu dokážu zhodnúť na dôležitých otázkach, alebo musia fungovať v neustálom konflikte. Sú však v dnešnej slovenskej politike liberáli a konzervatívci adekvátne zastúpení?
profil_Luteran_300x300

Martin Luterán

Martin Luterán vyštudoval právo na Univerzite Komenského a právnu filozofiu na Oxfordskej univerzite v Anglicku. Vo svojom výskume na Oxfordskej univerzite sa venoval o. i. vzťahu práva a morálky, obzvlášť v kontexte ľudských práv. Svoje akademické príspevky prezentoval na konferenciách v Anglicku, Írsku, Kanade, Katare a na Slovensku. V roku 2002 založil Spoločenstvo Ladislava Hanusa, ktoré viedol do roku 2011. V súčasnosti je členom čestnej rady Spoločenstva Ladislava Hanusa. V r. 2009 založil a vedie Kolégium Antona Neuwirtha. Už niekoľko rokov prednáša a vedie semináre o etike a prirodzenom zákone pre stredoškolákov, vysokoškolákov, ako aj pre odbornú verejnosť.

DSC_2617.jpg

Juraj Šúst

Vyštudoval filozofiu na Trnavskej univerzite. Je predsedom Spoločenstva Ladislava Hanusa. Stojí za festivalom Bratislavské/Košické Hanusove dni. Je šéfredaktorom časopisu Verbum - revue pre súčasnú kresťanskú kultúru. Pôsobí ako dramaturg pre reláciu RTVS Do kríža a taktiež sa zapája do občianskych aktivít, najmä v oblasti pro-life.

Matej Cíbik

Matej Cíbik

Matej Cíbik je slovenský filozof pôsobiaci v Centre pre etiku na Pardubickej univerzite. Venuje sa etike a politickej filozofii, teóriám spravodlivosti a úlohe rovnosti v spoločnosti. Študoval na Karolovej univerzite v Prahe, Stredoeurópskej univerzite v Budapešti a na London School of Economics. Medzi jeho publikáciami nájdeme napríklad diela Kant a současná etika a politika, alebo Politická filozofia v predvečer Nežnej revolúcie. V roku 2017 vydal knihu zaoberajúcu sa liberalizmom a jeho vzťahom k ostatným politickým prúdom pod názvom Liberáli a tí druhí.
Martin Dubéci

Martin Dubéci

Pochádza z Košíc, študoval politické vedy a verejnú politiku v ČR, Dánsku a v Londýne. Po návrate na Slovensko pôsobil na Ministerstve financií a ako zamestnanec Kancelárie NR SR. Pôsobil ako stratég viacerých politických kampaní a šéf straníckeho think-tanku Alfa. Bol jedným zo zakladateľov Výzvy k ľudskosti. V súčasnosti pôsobí v politickom hnutí Progresívne Slovensko. Venuje sa najmä bezpečnostným témam.