• Ako budú bojovať eu-poslanci za morálno-etické témy?
  • Aký je ich vzťah k EU integrácii a k Západu a Rusku?
  • Ako vnímajú súčasné politické rozdelenie kresťanov v politike?
V najväčšej diskusii k Eurovoľbách sa stretnú zástupcovia troch strán hlásiacich sa ku kresťanstvu. KDH, KÚ a KDŽP. Unikátna príležitosť spoznať viacerých súčasných kandidátov do EU naživo. V prvej diskusii, ktorú bude moderovať P. Daniška z HFI budú zástupcovia troch strán riešiť svoje postoje k morálno etickým témam a tiež to, ako budú tieto témy presadzovať v EU parlamente. V druhej diskusii o integrácii s moderátorom M. Hanusom z Postoja budú diskutovať o usporiadaní EU a vzťahu národných štátov k Bruselu. V tretej diskusii, ktorú bude moderovať J. Majchrák z Postoja budú kandidáti za poslancov do EU volieb diskutovať o postoji k Rusku a k Západu. A nakoniec v štvrtej diskusii, ktorú bude moderovať M. Magušin, z Týždňa, sa bude diskutovať o súčasnom rozdelení kresťanov v politike a o tom, čo s tým chcú konkrétne urobiť.  
Lexmann-Foto_Roman-Skyba.jpg

Miriam Lexmann

Miriam Lexmann (KDH/EĽS) je poslankyňa Európskeho parlamentu. Medzi jej priority patrí ochrana slobody, demokracie a ľudskej dôstojnosti na Slovensku, Európskej únii i vo svete. Je členkou Výboru EP pre zahraničné veci, Podvýboru pre bezpečnosť a obranu a Výboru pre zamestnanosť a sociálne veci. Okrem toho je členkouDelegácie pre vzťahy s Bieloruskom a Delegácie pri Parlamentnom zhromaždení Euronest zriadenom pre spoluprácu s krajinami Východného partnerstva. Je jednou zo zakladajúcich členov a spolupredsedníčka Medziparlamentnej aliancie pre Čínu (IPAC), ako aj neformálnej skupiny pre ochranu slobody v Hongkongu a pracovnej skupiny United For Ukraine. Je členkou správnej rady Nadácie Tunegu, Púčika a Tesára i členkou predsedníctva Fóra života. Intenzívne sa venuje otázkam bezpečnosti detí a mladých na internete i novým technológiám s dôrazom na umelú inteligenciu, kde dbá o to, aby bol v centre vždy človek a jeho dobro. Snaží sa o zlepšenie postavenia opatrovateľov a lepšiu starostlivosť o seniorov, ako aj sociálne či zdravotne znevýhodnených. Pred svojím zvolením do Európskeho parlamentu pracovala v oblasti podpory demokracie ako riaditeľka európskej kancelárie Medzinárodného republikánskeho inštitútu. Predtým pôsobila v diplomacii ako stála predstaviteľka NR SR pri EÚ ako aj v ďalších poradných funkciách v rámci Európskeho parlamentu a Rady Európy.

Branislav Škripek

Branislav Škripek

Prekladateľ, kazateľ, evanjelizátor, jeden zo zakladateľov a do roku 2009 jeden z vedúcich Spoločenstva pri Dóme sv. Martina, manžel, otec dvoch detí a europoslanec. V Európskom parlamente je členom výboru pre občianske slobody, spravodlivosť a vnútorné veci a delegácie pre vzťahy s Izraelom. Považuje uberanie sa EÚ k federalizácii za škodlivé. Rozdeľovanie štátov na kategórie je podľa neho istou hrozbou pre stredoeurópsky región. Myslí si, že najjednoduchšou a potrebnou reformou je vrátiť sa pred Lisabonskú zmluvu, k zmluve z Nice. Počas prepuknutia migračnej krízy sa intenzívne venoval otázke pomoci menšinám v Sýrii a Iraku. Osobne navštívil Kurdistan, kde sa stretol so zástupcami predstaviteľov samozvanej vlády. Kandiduje na kandidátke Kresťanskej únie pod číslom 2.

Anna Záborská

Anna Záborská

MUDr. Anna Záborská je predsedníčkou Kresťanskej únie. V minulosti bola dlhoročná popredná predstaviteľka Kresťanskodemokratického hnutia a tiež vplyvná poslankyňa v Európskom parlamente. K jej angende patrí ľudsko-právna oblasť ochrany života či rodičovských práv. Je zakladajúcou členkou Fóra života. Aktívna je aj v mimovládnych organizáciách ako Spoločenstvo Ladislava Hanusa, Kolégium Antona Neuwirtha, Slovenská katolícka charita a Hnutie katolíckych žien. Je dcérou významného humanistu, politika, diplomata a disidenta MUDr. Antona Neuwirtha.

Lýdia Pilková

Lýdia Pilková

Lydka Pilková pochádza z Golianova pri Nitre. Je manželkou, matkou 4 detí a pracuje ako projektová manažérka. Popri tom sa dlhodobo angažuje v pomoci hendikepovaným a sociálne slabším skupinám. Členstvo v Európskej únii považuje za výhodné a dôležité pre Slovensko. Jej najväčšou prioritou je, aby boli kresťanské hodnoty posilnené aj v európskej politike. Rovnako sa chce zamerať na riešenie problematiky dlhodobej práceneschopnosti práve hendikepovaných a znevýhodnených ľudí. Aby týmto ľuďom bolo umožnené vrátiť sa na trh práce.
Peter Broz

Peter Broz

Pracuje ako politický poradca Branislava Škripeka v Európskom parlamente. Dlhodobo pôsobil v evanjelizačných spoločenstvách, najskôr ako vedúci, neskôr ako regionálny koordinátor Združenia kresťanských spoločenstiev mládeže. Dlhodobo sa venuje agende prenasledovaných kresťanov vo svete, ktorej sa chce venovať aj ako poslanec európskeho parlamentu. Z jeho doterajšieho pôsobenia v Európskom parlamente je presvedčený, že Európska únia potrebuje injekciu nádeje a hodnôt, ktoré stáli pri jej vzniku. Verí, že v spolupráci s kresťanmi z ďalších národov vieme k tomu spoločne prispieť.
Miriam Kuzárová

Miriam Kuzárová

Je riaditeľka slovenskej pobočky medzinárodnej neziskovej organizácie CitizenGO, ktorá sa venuje ochrane života, rodiny a prenasledovaných pre vieru. Ich kampane podporujú viac ako 60 000 Slovákov a 10 miliónov ľudí po celom svete, prinášajú konkrétne výsledky pre lepšiu a spravodlivejšiu spoločnosť pre všetkých.