24. júna si pripomenieme prvýkrát pamätný deň obetí komunizmu. V tento deň, 24. júna 1954, Silvester Krčméry predniesol svoju geniálnu reč na súde, čím nastavil latku pre všetkých protikomunistických disidentov nielen na Slovensku, ale aj vo svete: „Vy máte v rukách moc, ale my máme pravdu!“ Bol odsúdený na 14 rokov väzenia (prekvapivo nedostal trest smrti) a viackrát odmietol amnestiu, pretože, podľa vlastných slov, sa mu nemal aký trest odpustiť, keďže bol nevinný. Príbeh Silvestra Krčméryho je slovenským príbehom storočia. Poznať ho patrí k základnej povinnosti každého kultúrneho človeka na Slovensku. A jeho odkaz treba žiť...

Ľubomír_Feldek.jpg

Ľubomír Feldek

Ľubomír Feldek je slovenský básnik, dramatik, prozaik a prekladatel pochádzajúci zo Žiliny. Študoval slovenský jazyk a literatúru na Vysokej škole pedagogickej v Bratislave, avšak štúdium musel ukončiť s ročným oneskorením, kvôli politickej perzekúcii jeho otca. Z rovnakého dôvodu prišiel o prácu vo vydavateľstve Mladé letá, kde pracoval už ako študent. Následne pracoval ako redaktor závodného časopisu v Nižnej na Orave, a neskôr bol spisovateľom v slobodnom povolaní a vedúcim redaktorom oddelenia pôvodnej a prekladovej poézie, a dramaturgom divadla Nová scéna v Bratislave. Bol hlasným kritikom komunistického režimu a uväznenia Václava Havla. Následne stál pri zakladaní hnutia Verejnosť proti násiliu. Po páde komunizmu bol vedúcim redaktorom kultúrnej prílohy ,,Ahoj Európa" občasníka ,,Verejnosť".

Timotej Križka

Timotej Križka

Timotej Križka je filmár a fotograf. Jeho základnou témou je hľadanie ľudskej identity v konotácii s vnútornou slobodou. Vo filmovej tvorbe má za sebou množstvo filmov a obrazových esejí. Jeho najvýznamnejším dielom je projekt o ľudskej slobode zvaný Pokojní v nepokoji, kde mapuje príbehy politických väzňov pre dnešného človeka, v ktorých sa snaží ukázať, ako byť naozaj slobodný a nezávislý od vonkajších okolností.

František Mikloško

František Mikloško

František Mikloško je členom Čestnej rady Spoločenstva Ladislava Hanusa. Pred rokom 1989 bol disidentom, aktivistom takzvanej Tajnej cirkvi. Patril k organizátorom významnej pokojnej verejnej manifestácie veriacich za náboženskú a občiansku slobodu v roku 1988, známej ako Sviečková manifestácia. František Mikloško sa v novembri 1989 stal členom Verejnosti proti násiliu. Od roku 1992 bol členom Kresťanskodemokratického hnutia. Poslancom Slovenskej národnej rady bol od roku 1990 do júla 2010. Napísal dve publikácie. Knihu Čas stretnutí (1996), ktorá je ponovembrovou reflexiou. Publikácia Nebudete ich môcť rozvrátiť (1991) sa venuje osudom katolíckej cirkvi v rokoch 1948 – 1989.
Jaroslav Daniška

Jaroslav Daniška

Jaroslav Daniška je šéfredaktorom denníka Štandard. Píše o politike, kultúre a náboženstve, študoval v Trnave, Prahe a Varšave. Jaroslav písal pre týždeník Týždeň, konzervatívny denník Postoj. Bol šéfredaktorom revue pre modernú katolícku kultúru - Impulz. Na Rádiu Slovensko má reláciu K2 venovanú kultúrnym osobnostiam, ktoré nie sú celebritami. Na Rádiu Devín je súčasťou relácie Reflektor, spolu s Jurajom Šústom a Štefanom Chrappom. Takisto je moderátorom diskusnej relácie RTVS Do kríža.