• Potrebuje kresťan psychológa či psychiatra?
  • Ako vedieť, kedy ísť na spoveď a kedy k psychológovi?

Za posledné roky sa medzi kresťanmi rozšírila potreba vyhľadávať svetských odborníkov z oblasti psychológie, psychiatrie či life koučingu. Je to fenomén, ktorý vo svete badať už dlho, ale pandémia ho ešte znásobila. Aj mnoho kresťanov trpí depresiami, úzkosťou či inými závažnými chorobami. Niekedy môže byť pre nich ťažké rozoznať, kedy je potrebná modlitba uzdravenia či exorcizmus a kedy by pomohlo zopár návštev psychológa alebo správne predpísané lieky. Práve o týchto záležitostiach budú spolu diskutovať otec biskup (a exorcista) Marek Forgáč, česká psychologička v pastorácii Kateřina Lachmanová a mladá žena Mária, ktorá si prešla dlhoročnými depresiami a svojou skúsenosťou pomáha iným.


TOTO PODUJATIE BUDE DOSTUPNÉ IBA CEZ ONLINE STREAM.

RNI-Films-IMG-BC489AE9-8C11-44F6-AC55-D240D37A54CC-scaled-e1604592822146.jpg

Kateřina Lachmanová

PhLic. Kateřina Lachmanová, THD. študovala ekonómiu na VŠB v Ostrave, po prevrate pôsobila tri roky v evanjelizačnej škole na Malte a potom v Pastoračnom stredisku v Prahe. Postgraduálne študovala teológiu a psychológiu v Ríme. Desať rokov sa venovala psychoterapii a prednáškovej činnosti a vyučovala na Katolíckej teologickej fakulte Karlovej univerzity. Bývala šéfredaktorkou Karmelitánskeho nakladateľstva, momentálne pracuje pre ďalšie dve nakladateľstvá a v dramaturgii diskusných relácií TV Noe. Napísala viacero kníh, napr. Vězení s klíčem uvnitř, Dvojí tvář lenosti, Síla přímluvné modlitby, Laická spiritualita či Karikatury Boha.

unnamed.jpg

Mária Siváňová

Mária má 25 rokov a pochádza zo Spiša. Na hranici dospelosti bola nútená vyhľadať odborníkov pre pretrvávajúce depresie a panické stavy. Po rokoch hľadania a úspešnej liečby cíti, že jej poslaním je hovoriť o svojej skúsenosti. Absolvovala tiež Kolégium Antona Neuwirtha, pre ktoré momentálne pracuje.

forgac-3.jpg

J. E. Mons. Marek Forgáč

Študoval na Inštitúte psychológie Gregorovej univerzity v Ríme. Bol duchovným správcom UPC v Košiciach. Prednáša pastorálnu psychológiu a psychológiu manželstva a rodiny. Svoje odborné služby poskytuje pri prijímaní kandidátov do kňazských seminárov a spolupracuje pri riešení manželských káuz na Metropolitnom súde. V roku 2016 bol konsekrovaný za košického pomocného biskupa.

terka02.jpg

Tereza Kmotorková

Tereza Kmotorková (prednedávnom Slavkovská) je inšpirujúca žena, vyštudovaná herečka a umelkyňa, ktorá je už viac ako desať rokov členkou spoločenstva SP. Pochádza z Banskej Bystrice, študovala herectvo na JAMU v Brne a neskôr absolvovala postgraduálne štúdium pohybového divadla vo Švajčiarsku. V súčasnosti je okrem umeleckej činnosti členkou Godzone tímu a podieľa sa na organizácii rôznych eventov (napr. ženskej konferencie Nespútaná).