• Čo to je umenie vo filme?
  • Prečo by sa mal človek vystavovať umelecky hodnotným filmom?
  • Ako je možné, že ateista natočí lepší film s náboženskou tématikou ako veriaci?

Dominikánsky rehoľník Fr Gregory Pine sa v jednej časti podcastu Pints with Aquinas zamýšľa, prečo nám väčšina súčasnej popovej hudby a filmovej produkcie bráni v kontemplácii Boha a často nás pripravuje o pokoj a sebarozvoj. Súčasné filmy a seriály roznecujú najmä naše nižšie pudy a túžby namiesto toho, aby nám ukazovali Pravdu, Dobro a Krásu. Aké filmy by ne/mal pozerať kresťan? A aké umenie je vlastne skutočne hodnotné? O príkladoch kvalitnej umeleckej tvorby zobrazujúcej kresťanské hodnoty budú pojednávať autori najnovšieho čísla časopisu Verbum, tak ako aj hostia našej diskusie - kameraman Timotej Križka, scenárista Martin Leidenfrost a režisér Slavomír Zrebný. Podujatie hudobne dotvorí speváčka Skyva.

ZĽAVOVÝ KÓD na lístky a permanentky pre študentov/ZŤP/seniorov nájdete na stránke Spoločenstva Ladislava Hanusa

Timotej Križka

Timotej Križka

Timotej Križka je filmár a fotograf. Jeho základnou témou je hľadanie ľudskej identity v konotácii s vnútornou slobodou. Vo filmovej tvorbe má za sebou množstvo filmov a obrazových esejí. Jeho najvýznamnejším dielom je projekt o ľudskej slobode zvaný Pokojní v nepokoji, kde mapuje príbehy politických väzňov pre dnešného človeka, v ktorých sa snaží ukázať, ako byť naozaj slobodný a nezávislý od vonkajších okolností.

Martin Leidenfrost

Martin Leidenfrost

Oceňovaný rakúsky novinár (nar. 1972) píšuci pre denníky Štandard a Postoj a revue Imulz. V minulosti prispieval sj do rakúskeho denníka Die Presse, ten s ním však ukončil spoluprácu po jeho ostrej kritike viedenského Pridu. V minulosti žil viac rokov na Slovensku. Jeho texty sa okrem iného vyznačujú brilantnými porovnaniami života v rôznych európskych krajinách.

Slavo Zrebný

Slavomír Zrebný

Slavomír Zrebný pochádza z Hlbokého nad Váhom. Študoval ekonómiu na Masarykovej univerzite v Brne, absolvoval Kolégium Antona Neuwirtha a vyštudoval Filmovú a televíznu réžiu na Vysokej škole múzických umení v Bratislave. Niekoľko rokov pôsobil v Ústave pamäti národa, kde nakrúcal svedectvá politických väzňov po celom Slovensku, tvoril dokumentárne filmy a bol riaditeľom Festivalu slobody. Momentálne ako režisér pracuje na viacerých televíznych reláciách RTVS, venuje sa tvorbe dokumentárnych a hraných filmov. Je členom Komunity Sant´Egidio.

Skyva – Zuzana Eperješiová

Skyva – Zuzana Eperješiová

Skyva, vlastným menom Zuzana Eperješiová, je speváčka, skladateľka a klaviristka z Košíc. Doteraz bola známa vďaka tvorivej skupine Poetica musica, s ktorou vydala viacero tématických albumov. V roku 2017 vyhrala súťaž vydavateľstva Hevhetia o Debut roka 2017 a v minulom roku vyšiel jej výnimočný debutový album Zrkadlo. Autorský album obsahuje silné osobné výpovede ženy túžiacej po kráse, láske a naplnení vyrovnávajúcej sa so stratou, utrpením, bolesťou. Jej piesne pravdivo zobrazujú drámu života, ktorý túžobne a vášnivo hľadá naplnenie, ale naráža na hranice ľudskej krehkosti. A prečo "Skyva"? Pretože skyva chleba bola už odjakživa v rozprávkach náznakom čohosi dobrého. Pocestný dostal kúsok chleba v dome, kde večer zaklopal na dvere. Chlieb vždy znamenal otvorenosť, prajnosť, dobrotu. A Skyva nám chce ponúknuť drobný kúsok čohosi dobrého a snáď pekného, pretože dobro v nás prebúdza a udržiava ľudskosť.
MOdFLpd0SiSsxCFnHliMuw.2560_tefan-Vandal-Chrappa.jpg

Štefan Chrappa

Štefan Chrappa (Pišta Vandal) je moderátor, autor, vydavateľ, hudobník. Moderuje relácie na Rádiu Slovensko, Devín, okrem iného v relácii Reflektor spolu s Jaroslavom Daniškom a Jurajom Šústom glosuje dianie v domácej i svetovej kultúre, filozofii, vede, náboženstve a kritickom myslení. V televízii moderoval spolu s Adelou Banášovou program Najväčší Slovák. Vedie vydavateľstvo Limerick, hrá a spieva v kapelách Čad a Vandali. Napísal niekoľko kníh, napríklad Pekelná muzika alebo Lotrove kázne.