Košické
Hanusove
dni
Na Slovensku na rozdiel od mnohých krajín západu ešte neprebehla inštitucionálna zmena manželstva. Zástancovia zmeny argumentujú, že sa rozšírením manželstva aj pre osoby rovnakého pohlavia nič zásadné nezmení, iba sa rozšíri sloboda tam, kde sa doposiaľ upierala. Ale je to naozaj tak? Profesor George, jeden zo spoluautorov dôležitej knihy Čo je to manželstvo? (2012) argumentuje, že zmena manželstva zmení takpovediac všetko. Zásadná prednáška, ktorá má potenciál obrátiť doterajšiu slovenskú diskusiu na ruby…
Robert P. George je svetoznámym McCormickovým profesorom právnej vedy a riaditeľom programu Jamesa Madisona na Princetonskej univerzite a často pôsobí ako visiting professor na Harvard Law School. Profesor George je autorom stoviek kníh, esejí a článkov v oblasti právnej filozofie, etiky a politickej filozofie. Zastával významné funkcie vrátane predsedu Komisie USA pre medzinárodnú náboženskú slobodu a člena Svetovej komisie UNESCO pre etiku vedeckého poznania a technológií. George je vysoko oceňovaný akademik s viacerými titulmi z Harvardu či Oxfordu a zároven je vynikajúcim hráčom na bluegrassové banjo.
Martin Luterán vyštudoval právo na Univerzite Komenského a právnu filozofiu na Oxfordskej univerzite v Anglicku. Vo svojom výskume na Oxfordskej univerzite sa venoval o. i. vzťahu práva a morálky, obzvlášť v kontexte ľudských práv. Svoje akademické príspevky prezentoval na konferenciách v Anglicku, Írsku, Kanade, Katare a na Slovensku. V roku 2002 založil Spoločenstvo Ladislava Hanusa, ktoré viedol do roku 2011. V súčasnosti je členom čestnej rady Spoločenstva Ladislava Hanusa. V r. 2009 založil a vedie Kolégium Antona Neuwirtha. Už niekoľko rokov prednáša a vedie semináre o etike a prirodzenom zákone pre stredoškolákov, vysokoškolákov, ako aj pre odbornú verejnosť.