Košické
Hanusove
dni
Žijeme v časoch, kedy volanie po mieri prehlušuje hluk zbraní. Vojna na Ukrajine, v Gaze a mnohé ďalšie konflikty vo svete prinášajú deštrukciu a smrť. Anna Franková si do denníka počas 2. svetovej vojny napísala: „V ľuďoch je pud ničenia, masakrovania, vraždenia, zúrivosti, a kým celé ľudstvo bez výnimky neprejde metamorfózou, bude zúriť vojna..." Ako je na tom ľudstvo dnes? Nevzďaľujeme sa pasívnym prijímaním vojny stále viac od historickej lekcie 20. storočia? Čo sa musí stať, aby sme prešli premenou? Ako zabrániť vojne a nastoliť mier? Skutočný mier? A aké poslanie by malo mať vo vojne náboženstvo?
Diskusia nadväzuje na publikáciu najnovšej knihy talianskeho historika a zakladateľa Komunity Sant’Egidio Andrea Riccardiho: Volanie po mieri.
J. E. Mons. Milan Lach SJ je jezuita a od januára pôsobí ako pomocný biskup bratislavskej eparchie. V rokoch 2018-2023 bol biskupom Ruténskej (gréckokatolíckej) eparchie Parma v USA a v rokoch 2013-2017 pôsobil ako pomocný biskup prešovskej archieparchie. Študoval na Pápežskom východnom inštitúte v Ríme.
Slavomír Zrebný pochádza z Hlbokého nad Váhom. Študoval ekonómiu na Masarykovej univerzite v Brne, absolvoval Kolégium Antona Neuwirtha a vyštudoval Filmovú a televíznu réžiu na Vysokej škole múzických umení v Bratislave. Niekoľko rokov pôsobil v Ústave pamäti národa, kde nakrúcal svedectvá politických väzňov po celom Slovensku, tvoril dokumentárne filmy a bol riaditeľom Festivalu slobody. Momentálne ako režisér pracuje na viacerých televíznych reláciách RTVS, venuje sa tvorbe dokumentárnych a hraných filmov. Je členom Komunity Sant´Egidio.