Košické
Hanusove
dni
Diskusia headlinerov festivalu o tom, akým výzvam dnes čelíme v politike, kultúre a Cirkvi. Ako reagovať na progresívny liberalizmus? Ako na sekularizáciu? Akým smerom sa vydať v Cirkvi? Toto sú otázky, ktoré hýbu katolíkmi minimálne v celom západnom svete. V polovici 20. storočia vtedajší katolícki intelektuáli ako J. Maritain, T.S. Elliot či Christopher Dawson boli vo svojich prognózach jednoznační: Buď bude Európa kresťanská alebo nebude ani Európa, ani sloboda a demokracia. Prešlo 80 rokov... kam sme sa posunuli? Príďte počúvať argumenty tých najlepších a diskutujte s vedúcimi predstaviteľmi katolíckeho sveta z oboch strán Atlantiku.
Robert P. George je svetoznámym McCormickovým profesorom právnej vedy a riaditeľom programu Jamesa Madisona na Princetonskej univerzite a často pôsobí ako visiting professor na Harvard Law School. Profesor George je autorom stoviek kníh, esejí a článkov v oblasti právnej filozofie, etiky a politickej filozofie. Zastával významné funkcie vrátane predsedu Komisie USA pre medzinárodnú náboženskú slobodu a člena Svetovej komisie UNESCO pre etiku vedeckého poznania a technológií. George je vysoko oceňovaný akademik s viacerými titulmi z Harvardu či Oxfordu a zároven je vynikajúcim hráčom na bluegrassové banjo.
Páter Philip-Neri Reese je dominikánsky brat z provincie svätého Jozefa a profesor filozofie na Pápežskej univerzite svätého Tomáša (Angelicum) v Ríme. Vedie projekt Tomistického Inštitútu na Angelicu, ktorý sa zameriava na filozofiu a tomistickú tradíciu. Získal licenciát z filozofie na Katolíckej univerzite v Amerike (2015) a doktorát z filozofie na Univerzite Notre Dame (2022). Vo svojom výskume sa zameriava na metafyziku, najmä na myslenie svätého Tomáša Akvinského, a hojne publikuje v oblastiach ako filozofická antropológia, etika a ekonómia. Je tiež nadšencom klasickej indickej filozofie a členom viacerých filozofických združení.
D. L. Dusenbury je historik ideí. Získal doktorát z filozofie na Univerzite v Leuvene a naposledy pôsobil ako výskumný pracovník na Hebrejskej univerzite v Jeruzaleme. Medzi jeho knihy patria Platónske zákonodarstvo a Nevinnosť Piláta Pontského. V Európe prednášal na témy z oblasti filozofie, náboženstva, práva a dejín ideí. Jeho eseje a kritiky sa objavili v The Times Literary Supplement, Corriere della Serra, American Affairs a ďalších kultúrnych a politických revue.
Jakub študoval medzinárodné vzťahy a politickú ekonómiu na Università di Bologna, neskôr filozofiu na KU Leuven a teraz si robí PhD. vo filozofii (meta-etika) na University of Durham, kde sa pozerá na prepojenie medzi filozofiou G.E.M Anscombe a Bernarda Williamsa. V lete 2018 založil podcast Pravidelná dávka a neskôr spoluzaložil podcast Kvantum ideí.