Košické
Hanusove
dni
V posledných mesiacoch sledujeme zápas o podobu kultúrnych inštitúcií v správe štátu. V hre sú dva naratívy, ktoré zatiaľ nedokážu nájsť spoločnú reč. Jedna strana vidí za snahami zmeniť vedenie kultúrnych inštitúcii a RTVS snahu o mocenské ovládnutie kultúry. Predstavitelia koalície zas tvrdia, že kultúrne a verejnoprávne inštitúcie majú zastupovať širší okruh než iba progresívnu Bratislavu. V diskusii sa však stráca to podstatné - čo to vlastne tá kultúra je. Prečo je dôležitá a k čomu nás má kultivovať?
Mgr. Silvia Hroncová ( 22. júla 1964 v Bratislave) je bývalá ministerka kultúry v úradníckej vláde Ľudovíta Ódora. Prezidentka Zuzana Čaputová ju do funkcie vymenovala 15. mája 2023. V minulosti stála ako riaditeľka Divadelného ústavu pri zrode viacerých projektov, vrátane divadelného festivalu Nová dráma či alternatívnej scény Štúdio 12. Spoluzakladala najväčšie slovenské divadelné ocenenie DOSKY. Pôsobila na poste generálnej riaditeľky Slovenského národného divadla a stála pri zrode európskej televíznej stanice Film Europe Channel. Viedla dva najväčšie české operné súbory: Operu Národného divadla a Štátnu operu v Prahe. V minulosti pôsobila ako výkonná riaditeľka filmovej distribučnej spoločnosti Film Europe, ktorá má pobočky na Slovensku a v Českej republike. Bola predsedníčkou občianskeho združenia Stará škola Kokava, ktorej zámerom je nielen záchrana budovy z roku 1913, ale aj založenie galérie skla a posilnenie kultúrneho života, cestovného ruchu a povedomia o regióne Gemer – Malohont – Novohrad. Pôsobila ako predsedníčka správnej rady Kreatívneho inštitútu Trenčín, ktorý realizuje projekt Európskeho hlavného mesta kultúry Trenčín 2026. Vyštudovala estetiku a divadelnú vedu.
Slovenský pesničkár, scénograf, publicista, dramatik Peter Janků má za sebou 10 rokov investigatívnej žurnalistiky v slovenských televíziách, bol riaditeľ Umelecko-dekoračných dielní SND, šefdramaturg Rádia Devín a internetových rádií. Je autorom 9 zrealizovaných rozhlasových hier a viac ako 100 divadelných výprav.
Roman Michelko je slovenský spisovateľ, publicista, politológ, redaktor, editor, vydavateľ a poslanec za SNS. Absolvoval Filozofickú fakultu Univerzity Komenského v Bratislave v odboroch filozofia-história (v roku 1995) a politológia (v roku 1996). Je ženatý a má dve deti, žije v Bratislave.
Podieľa sa na tvorbe časopisu Verbum v oblasti kreatívy. Pôsobil ako vedúci komunikácie v pápežskej nadácii ACN - Pomoc trpiacej Cirkvi. Študoval hudbu na Pedagogickej fakulte UK a na University of Cambridge. Štúdium hudby dopĺňal filozofiou i teológiou na letných školách a kurzoch v Strednej Európe a v USA. Pracoval v mediálnej a komunikačnej oblasti v rôznych médiách ako redaktor a moderátor, spolupracuje na občianskych, dobročinných a politických kampaniach. Ako hudobný pedagóg spolupracoval so základnou školou Citadela. Jeho texty môžete nájsť v Postoji, Štandarde, denníku SME, či v .týždni. Je bývalým predsedom spoločnosti absolventov Kolégia Antona Neuwirtha a členom Spoločenstva Ladislava Hanusa. Momentálne pôsobí v tíme poslankyne Európskeho parlamentu Miriam Lexmann.