Košické
Hanusove
dni
Ako sa v manželstve vyrovnať s osudovými ranami?
Život niekedy prináša tvrdé rany. Keď si manželia pri svadobnom obrade hovoria svoje ,,áno", slávnostne sľubujú, že toho druhého neopustia ,,v dobrom ani v zlom, v šťastí ani v nešťastí, v zdraví ani v chorobe". Tieto slová sa dajú povedať ľahko, no naplniť ich je zložitejšie. Ako môžu manželia čeliť výzvam a nástrahám, ktoré ich čakajú? Čo majú robiť v čase krízy a problémov? A je možné aj napriek tomu ostať šťastnými?
Oslovili sme niekoľko známych aj menej známych zosobášených ľudí či kňazov, ktorí nám na tieto náročné otázky ponúknu svoje vlastné odpovede. Sú medzi nimi manželia vytrvalo bojujúci s každodennými výzvami, ale aj takí ľudia, ktorí sa im snažia pomôcť.
V dnešných časoch potrebujeme počuť, že manželstvo má zmysel a manželský sľub nie sú len prázdne slová. Manželstvo môže byť šťastné napriek všetkým komplikáciám, ťažkostiam či ranám. Príďte sa o tom presvedčiť a vypočuť si krátke osobné svedectvá našich vzácnych hostí.
Tammy Peterson a Jason Evert poskytli svoje svedectvo vopred.
Vypočuť si ich budete môcť prostredníctvom obrazovky.
Jason Evert je známy americký autor a rečník. Spolu so svojou ženou Crystaline založili Chastity Project, v rámci ktorého vyučujú mladých ľudí o čistote a cudnosti. Ako rečníci sa za posledných 20 rokov prihovárali viac ako miliónom ľudí na šiestich kontinentoch (vrátane viacerých Svetových dní mládeže). Jason vyštudoval teológiu a napísal viac ako 15 kníh, vrátane knihy o sv. Jánovi Pavlovi II., ktorého posolstvo o Teológii tela sa snaží šíriť vo veľkom. Na podujatí sa s nami podelí o osobné prežívanie výziev v jeho vlastnom manželstve.
Tammy Peterson je manželkou známeho kanadského autora a klinického psychológa Jordana Petersona. Títo dvaja spolu prakticky vyrástli – spoznali sa v ôsmich rokoch a Jordan tvrdí, že sa do nej zaľúbil na prvý pohľad. Po tom, ako sa zobrali, Tammy opustila prácu masážnej terapeutky a začala pracovať ako Jordanova osobná asistentka a poradkyňa. Majú spolu 2 vlastné deti, pričom sa Tammy viac ako 20 rokov venuje opusteným deťom a sirotám. Poskytuje im domov, vzdelanie a dáva im šancu na nový slušný život. Podľa slov jej manžela je to veľmi skromná osoba, ktorá sa nohami drží pevne pri zemi napriek všetkým ťažkostiam, ktoré ju v živote stretli (rakovina, manželove a dcérine depresie a pod.).
Gabriela a Andrej Buriankovi sú manželmi 29 rokov, počas ktorých sa stali rodičmi šiestich detí. Angažujú sa prostredníctvom projektu Akadémia rodiny vo vzdelávaní rodičov v oblasti výchovy. Majú viacročné skúsenosti s organizovaním letných rodinných pobytov so zameraním na podporu rozvoja rodičovských zručností v oblasti výchovy a vzťahov pod názvom Rodinné leto. Spolupodielali sa v Bratislave na založení súkromnej materskej školy zameranej na personalizované vzdelávanie v kresťanskom duchu. Gabriela pracuje v oblasti poradenských a konzultačných služieb zameraných na vzdelávanie a výchovu, Andrej pracuje v oblasti IT.
Jana Jochová je - ako sama o sebe napísala - matkou na plný úväzok, no súčasne aj predsedníčkou českej Aliancie za rodinu. Spolu s manželom Romanom Jochom, aktuálnym riaditeľom slovenského Inštitútu pre výskum práce a rodiny, sa tešia z 3 detí. Jana je učiteľka a má skúsenosti aj s vedením "domácej školy". Je aj publicistkou a jednou z najvýraznejších postáv pro-family agendy v Českej republike. Vo svojom vstupe sa s nami podelí s tým, ako Jochovci zvládajú nástrahy domáceho vzdelávania a aktivistického života, a to hneď v dvoch krajinách súčasne, a ako sama vníma svoju rolu ženy, matky, manželky a bojovníčky za hodnotu manželstva a rodiny.
Otec Ján Sabol je gréckokatolícky kňaz. Pred necelými 4 rokmi zažil veľkú stratu. Jeho manželku Máriu postihli počas tehotenstva závažné zdravotné komplikácie. Lekári odporúčali potrat. Manželia Sabolovci sa však rozhodli, že budú chrániť život počatého bábätka. Po tom, čo prišla na svet zdravá dcérka Monika napokon Mária svoj boj so zákernou chorobou prehrala. Otec Ján sa okrem dcérky Moniky stará o ďalšie 2 deti. Vo svojom výstupe sa podelí s hrdinským príbehom svojej manželky a povie nám, ako je možné zvládnuť takúto stratu.
Otec Ján Štefanec je verbista a katolícky kňaz, ktorý mnohé roky viedol predmanželské prípravy spolu pre tisíce snúbencov v bratislavskom UPeCe. Po tejto dlhoročnej skúsenosti založil youtube kanál s názvom „Ako si nezobrať teľa“ , kde ponúka mladým ľuďom cenné rady, ako neurobiť najväčšiu chybu svojho života. Otec Ján vo svojom výstupe porozpráva zo svojich skúseností o výzvach a problémoch, ktorým snúbenci i manželia musia čeliť a o tom, ako ich možno prekonať z pohľadu kňaza, ktorý so snúbencami dlhé roky pracoval.
Dáša Žabenská je speváčka a hudobná producentka. Stojí za projektom jedno.tu – albumom, ktorý prepája mladých kresťanských hudobníkov z Čiech aj Slovenska. Počas štúdia na VŠMU sa podieľala na organizácii koncertu Hansa Zimmera. V roku 2020 nahrala pieseň Šepkáš mi pre filmovú podobu Godzone Tour. V súčasnosti je na materskej dovolenke.
Ján Kaločaj, odchovanec od Saleziánov v Petržalke. Celý život sa venuje hudbe, športu a posledných 10 rokov aj organizovaniu rôznych typov podujatí. Študoval hudobný manažment na VŠMU v Bratislave a JAMU v Brne, dva roky viedol Festival Lumen, no organizuje aj Festival Atmosféra. Momentálne pracuje pre hudobno-edukačný projekt Za hranice s hudbou. Cez husle, gitaru, klavír a spev vie najčastejšie vyjadriť veci zo svojho vnútra.
Ján "Jay" Hudáček vyštudoval Učiteľstvo filozofie a histórie na Filozofickej fakulte Univerzity Komenského v Bratislave. Momentálne učí na základnej škole v Bratislave, prostredníctvom programu Teach for Slovakia. Jay bol dlhoročným spolumoderátorom relácie Godzone Magazín na TV Lux. Je veľkým fanúšikom gospelovej hudbe a spolu s bratom Matejom Hudáčkom píšu svoj blog s názvom Kopa veci. Dlhodobo uvádza Bratislavské a Košické Hanusove dni a moderovaniu sa venuje aj v košickom komunitnom centre Fuga v rámci talkshow iTyiJa - iný vesmír.