• Mali by konzervatívci vystúpiť zo sekulárneho matrixu?
  • Usvedčila vojna na Ukrajine liberálov z emotivizmu?
  • Ako môžu katolíci opäť začať tvoriť kultúru?

Verbum talkshow ponúkne tri kalorické ochutnávky z nového čísla. Ako môžeme premýšľať o kultúre a politike ako kresťania? Ako katolíci? A na priesečníku so sekulárnym svetom? V prvom dueli budú diskutovať politickí filozofi Marián Kuna a Juraj Šúst o postoji konzervatívcov k sekulárnemu štátu. Druhý duel bude prebiehať medzi redaktorom denníka Štandard - Michalom Čopom a redaktorom denníka Postoj - Christianom Heitmannom o vojne na Ukrajine a kultúrnych vojnách na Slovensku. V poslednej, nepolitickej diskusii to bude hľadanie katolíckej kaviarne - hosťami budú novinárka Ivana Šalgová a študent reštaurátorstva Samuel Horváth. Okrem toho predstavíme a oslávime nové číslo časopisu pre kresťanskú kultúru. Verbum talkshow bude moderovať Ján Tkáč, kreatívny manažér časopisu Verbum.


ZĽAVOVÝ KÓD na lístky a permanentky pre študentov/ZŤP/seniorov nájdete na stránke Spoločenstva Ladislava Hanusa

Toto podujatie sa odohrá vo vnútorných priestoroch Pálffyho paláca.

stiahnuť.jpg

Marián Kuna

Je slovenský filozof a vysokoškolský učiteľ. Po štúdiu filozofie v Bratislave, Budapešti a Yorku získal doktorát z filozofie na Univerzite Komenského v Bratislave. Pôsobí ako docent na Katedre filozofie Filozofickej fakulty Katolíckej univerzity v Ružomberku. Špecializuje sa na súčasnú morálnu, právnu a politickú filozofiu, osobitne na etiku cnosti a problematiku legitímneho obmedzovania nenávistných prejavov (hate speech) v demokratickej spoločnosti. Absolvoval výskumné pobyty na University of Oxford, University of St. Andrews a Notre Dame University. Publikoval knihy Úvod do etiky cnosti a Etika a politika v perspektíve Alasdaira MacIntyra.

DSC_2617.jpg

Juraj Šúst

Vyštudoval filozofiu na Trnavskej univerzite. Je predsedom Spoločenstva Ladislava Hanusa. Stojí za festivalom Bratislavské/Košické Hanusove dni. Je šéfredaktorom časopisu Verbum - revue pre súčasnú kresťanskú kultúru. Pôsobí ako dramaturg pre reláciu RTVS Do kríža a taktiež sa zapája do občianskych aktivít, najmä v oblasti pro-life.

Christian Heitmann

Christian Heitmann

Rodený Prešporák študoval históriu vo Viedni a Záhrebe, v Regensburgu a Mníchove pokračuje v štúdiu Východoeurópskych štúdií. Pre denník Postoj píše zahraničnej a bezpečnostnej politike, v minulosti pracoval ako študentský asistent vedeckého inštitútu Collegium Carolinum v Mníchove na projekte k náboženským dejinám Slovenska v 20. storočí. Venuje sa najmä Balkánu, Rusku a Ukrajine, v súčasnosti sa podieľa na výskumnom projekte k dejinám infraštruktúry v Juhoslávii.

Michal Čop

Michal Čop

Je dramaturgom festivalu Hanusove dni a členom redakcie denníka Štandard. Vyštudoval politológiu, je absolventom Kolégia Antona Neuwirtha a členom Spoločenstva Ladislava Hanusa. Žije v Snine.

Ivana Šalgová

Ivana Šalgová

Ivana Šalgová je novinárka a kreatívna žena so širokým okruhom tém, o ktoré sa zaujíma. Od svojich stredoškolských čias je členkou spoločenstva SP a stála pri začiatkoch evanjelizačného projektu Godzone, pre ktorý aj niekoľko rokov pracovala. Vyštudovala žurnalistiku a novinárskej práci sa venovala v .týždni, online spravodajstve RTVS či v spolupráci s Konzervatívnym denníkom Postoj. Jej veľkou záľubou sú fontány, ktoré vníma ako dôležitý prvok vo verejnom priestore. 

Samuel Horváth

Samuel Horváth

Samuel Horváth pochádza z Bratislavy a je študentom reštaurovania na Vysokej škole výtvarných umení v Bratislave. Od minulého roku je členom Spoločenstva Ladislava Hanusa. Zaujíma sa o staré aj súčasné výtvarné umenie a jeho vzťah s náboženstvom a liturgiou. 

Ján Tkáč.jpeg

Ján Tkáč

Podieľa sa na tvorbe časopisu Verbum v oblasti kreatívy. Pôsobil ako vedúci komunikácie v pápežskej nadácii ACN - Pomoc trpiacej Cirkvi. Študoval hudbu na Pedagogickej fakulte UK a na University of Cambridge. Štúdium hudby dopĺňal filozofiou i teológiou na letných školách a kurzoch v Strednej Európe a v USA. Pracoval v mediálnej a komunikačnej oblasti v rôznych médiách ako redaktor a moderátor, spolupracuje na občianskych, dobročinných a politických kampaniach. Ako hudobný pedagóg spolupracoval so základnou školou Citadela. Jeho texty môžete nájsť v Postoji, Štandarde, denníku SME, či v .týždni. Je bývalým predsedom spoločnosti absolventov Kolégia Antona Neuwirtha a členom Spoločenstva Ladislava Hanusa. Momentálne pôsobí v tíme poslankyne Európskeho parlamentu Miriam Lexmann.