• Čo učí Biblia o sexuálnej morálke?
  • Ako interpretovať Bibliu - v súlade s tradíciou alebo podľa ducha doby?
  • A ako o sexuálnej morálke hovoriť bez zraňovania?

"V žiadnej biblickej pasáži nenachádzame podklad na to, aby sme mohli s čistým svedomím vyhlásiť za manželstvo niečo iné ako celoživotný zväzok jedného muža a jednej ženy a za skutočnú intimitu niečo iné ako sexuálne spojenie muža a ženy žijúcich v manželstve." Toto je citát zo stanoviska biskupov ECAV ku evanjelickej konferencii o homosexualite Kráčajme spolu. Katolíci majú v tomto ohľade jasno, no vo viacerých protestantských cirkvách sa o týchto základných teologických pravdách stále vedú vášnivé debaty. Na našom festivale sme sa rozhodli ukázať polemiku dvoch protestantských teológov o tom, čo učí Biblia o sexualite, homosexuálnych sklonoch a sexuálnej morálke. Autor denníka SME Samuel Jezný za liberálne krídlo a doktorand na UK Samuel Javornický za to konzervatívne.

ZĽAVOVÝ KÓD na lístky a permanentky pre študentov/ZŤP/seniorov nájdete na stránke Spoločenstva Ladislava Hanusa

headline

Samuel Javornický

Študoval religionistiku, klasickú filológiu a archeológiu na FF MU v Brne a islamské dejiny a arabčinu v egyptskom Damanúre. Doktorát z filozofie – morálnej filozofie Johna Finnisa – získal na FF KU v Ružomberku. Momentálne vyučuje lekársku latinčinu na lekárskej fakulte. Hlavnými okruhmi jeho záujmu sú otázka homosexuality a sexuality v biblických a patristických textoch, teória prirodzeného práva a jej využitie v lekárskej etike. Je členom Evanjelickej cirkvi metodistickej, pôvodne bol rímskym katolíkom.

59899961_10217612505683470_3860552785896407040_n

Samuel Jezný

Samuel Jezný vyštudoval teológiu na Evangelickej teologickej fakulte Karlovej univerzity v Prahe, kde v súčasnosti pokračuje v doktorandskom štúdiu. V dizertačnej práci sa venuje vízii obnoveného kráľovstva v knihe Ezechiel. Zaujíma ho najmä profetická literatúra a politicko-spoločenská kritika, ktorá je v nej prezentovaná. Prispeva do denníka SME.

ondrej-minik22 (1)

Ondrej Kolárovský

Teológ, pedagóg, komunikátor, zakladateľ thinktanku idea-list. Pochádza z Bratislavy-Rače. Študoval teológiu na EBFUK v Bratislave, jeden semester aj na The Lutheran Theological Seminary vo Filadelfii, USA. Pôsobil ako učiteľ, neskôr aj ako duchovný správca. Stál pri vzniku cirkevného zboru Košice – Terasa, cirkevnej škôlky, sociálno – misijného projektu Deti Afriky.